Marsz Niepodległości w Mościskach na ziemi lwowskiej [+FOTO]

W niedzielę 11 listopada Polacy z ziemi lwowskiej uroczyście obchodzili 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę w Mościskach, organizując m.in. Marsz Niepodległości.

Z okazji 100-lecia Niepodległości Polski w Mościskach zorganizowano Marsz Niepodległości. Wzięło w nim udział około tysiąca osób, niosących biało – czerwone flagi, baloniki, kotyliony i chorągiewki. W relacji polskiej dziennikarki ze Lwowa Marii Pyż, to uroczyste wydarzenie zjednoczyło wszystkie polskie organizacje ziemi mościskiej. Za organizację obchodów odpowiadał miejscowy oddział Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, na czele z Henrykiem Ilczyszynem.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Ulicami Mościsk przeszedł uroczysty marsz, ze sztandarami i chorągwiami. Oddano cześć żołnierzom Wojska Polskiego poległym we wrześniu 1939 roku w obronie Lwowa. Następnie uczestnicy marszu przeszli do kościoła w którym została odprawiona uroczysta msza z okazji 100-lecia Niepodległości Polski. Uroczystości w Mościskach miały charakter centralnych obchodów tej rocznicy, z udziałem metropolity lwowskiego abpa Mieczysława Mokrzyckiego i Konsula Generalnego RP we Lwowie, Rafała Wolskiego. Brali w nich udział Polacy z różnych zakątków ziemi lwowskiej.

Przeczytaj i zobacz: Marsz Niepodległości w Jaszunach na Wileńszczyźnie [+FOTO]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
 

Rejon Mościsk zamieszkują w znacznej części Polacy. Według danych oficjalnych stanowią oni 7,6 proc. mieszkańców rejonu mościskiego, a jednocześnie 36 proc. mieszkańców Mościsk (około 3,2 tys. osób). Mieści się tam również polska szkoła.

Odprawiono też uroczystą Mszę Św., której przewodniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki.

– Cieszę się, że doczekaliśmy tak pięknej chwili – 100-lecia odzyskania Niepodległości, którą dzisiaj świętujemy w metropolii lwowskiej, gdzie o godz. 12 odprawiłem mszę św w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej pomocy w Mościskach. Dziękujemy Panu Bogu za ten wielki dar i prośmy o błogosławieństwo Boże dla naszej ojczyzny, dla Polski – mówił abp Mokrzycki, cytowany przez Marię Pyż.

W uroczystościach brał udział także Konsul Generalny RP we Lwowie Rafał Wolski, a także przedstawiciele władz ukraińskich i polscy żołnierze z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, przebywający na Ukrainie w ramach grupy zadaniowej.

– Bardzo wzruszającym jest znaleźć się w mieście, gdzie jest tylu Polaków, tam gdzie w okolicy są wsie wręcz czysto polskie. Wielką rzeczą jest to, że wszystkie polskie organizacje działające w okolicach Mościsk, połączyły swoje siły i stworzyły komitet organizacyjny obchodów 100-lecia Niepodległości – mówił konsul Wolski.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Polski dyplomata dodał, że Polacy z Mościsk i okolic z rozmachem i radością obchodzili 100-lecie Niepodległości swojej ojczyzny. – Widać, że polskie środowisko w Mościskach ma silną pozycję, niezachwianą – powiedział konsul Wolski. Podkreślił, że wziął udział w tych uroczystościach po to, żeby umocnić pozycję polskiego środowiska w Mościskach:

– To dobra okazja pokazania, że polscy mieszkańcy Mościsk to poważna siła, to duża grupa ludzi, ludzi pracowitych, ludzi zasłużonych, dbających o swoją małą ojczyznę.

W trakcie obchodów specjalny występ miały dzieci z polskich szkołach w Strzelczyskach i Mościskach.

Czytaj również: Polacy Wileńszczyzny obchodzili Święto Niepodległości Polski [+VIDEO/+FOTO]

Fot. M. Pyż, facebook.com.

Polmedia.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. voy
    voy :

    szkoda tylko że podczas marszu oddano cześć żołnierzom poległym we wrześniu 1939, a nie tym którzy walczyli o polskość i wolność tych ziem w 1918 przeciw sowietom i Ukraińcom, cóż może konsul dostał zgodę na udział w tych uroczystościach jedynie pod tym warunkiem. Niezależnie trzeba docenić że tak wielu Polaków potrafiło się zorganizować i przeprowadzić taki marsz …serce rośnie „Niech żyje Niepodległa” na naszych Kresach