Marsz Niepodległości w Jaszunach na Wileńszczyźnie [+FOTO]

Działacze Ruchu Młodzieży Polskiej z rejonu solecznickiego na Wileńszczyźnie kontynuują tradycję organizowania pochodów w Narodowe Święto Niepodległości Polski.

Ruch Młodzieży Polskiej działa przede wszystkim na terenie rejonu solecznickiego, gdzie prawie 80% mieszkańców stanowią Polacy. W 2016 jego działacze zorganizowali pierwszy marsz z okazji Narodowego Święta Niepodległości Polski w Solecznikach. Rok później dwa pochody aktywistów RMP odbyły się w i w Solecznikach, i w położonym w tym rejonie miasteczku Jaszuny. W tym roku młodzież działająca w organizacji na miejsce tradycyjnego marszu wybrała właśnie Jaszuny – niewielkie miasteczko malowniczo położone na skraju Puszczy Rudnickiej – bastionu partyzantów AK w czasie drugiej wojny światowej, nad rzeką Mereczanką, w miejscu gdzie w 1920 roku doszło do bitwy oddziałów gen. Lucjana Żeligowskiego z Litwinami.

W miasteczku mieszka niecały tysiąc mieszkańców, zdecydowana większość z nich to Polacy. Dlatego w tym roku działacze RMP właśnie tu postanowili zademonstrować swoją polskość.11 listopada o godzinie 16 kilkudziesięciu działaczy i sympatyków organizacji zebrało się na miejscowym cmentarzu zasłużonych – spoczywają tu wybitni przedstawiciele arystokratycznych rodów Śniadeckich i Balińskich, którzy mieszkali w tutejszym pałacu, także dziś stanowiącym architektoniczną perełkę rejonu. Młodzi chcieli w ten sposób oddać hołd przodkom utwierdzającym tu polską myśl, naukę i kulturę, a w Jaszunach mieszkali wszak naukowcy tej miary co rektor Uniwersytetu Wileńskiego, wybitny matematyk i astronom przełomu XVIII i XIX wieku Jan Śniadecki czy XIX-wieczny historyk Michał Baliński. Między innymi na ich mogiłach działacze RMP zapalili znicze, a następnie uformowali szyk, odśpiewali hymn Polski i ruszyli przez miasteczko.

Pochód ubarwiały powiewające biało-czerwone flagi, oraz dwa banery – jeden z nazwą organizacji, a drugi z hasłem “Nasza polskość  naszą dumą”. Zgromadził nie tylko młodzież w wieku szkolnym i studenckim, ale też kilka osób w średnim wieku. W trakcie marszu młodzież intonowała pieśni patriotyczne. Na latarniach wzdłuż ulic, którymi przechodziła grupa powiewały małe chorągiewki w barwach narodowych Polski i Litwy, wywieszone tego dnia w wielu miejscowościach rejony solecznickiego z inicjatywy administracji rejonowej. Kierowcy przejeżdżających samochodów pozdrawiali maszerujących trąbiąc klaksonami. Trasa marszu prowadziła przez znaczną część miejscowości a jej punktem docelowym było polskie Gimnazjum im. Michała Balińskiego. Tutaj, w szkolnej auli odbył się pokaz filmu “Miasto 44”. Jak powiedział jeden z liderów RMP Tomasz Pieszko film powinien zobrazować młodym ludziom jakie ofiary ponosili Polacy by żyć w niepodległym państwie.

“Wzięłam udział w marszu, gdyż chciałam tym uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę” – tłumaczyła naszemu reporterowi Joanna Zawalska, działaczka RMP, która do Jaszun przyjechała aż z Wilna – “Chociaż urodziłam się i żyję na Litwie, to jestem Polką i taką się czuję, tu na Litwie. Marszem mogliśmy pokazać swoja przynależność do narodu polskiego, jak i uhonorować tych, którzy zginęli, abyśmy mogli żyć w wolnym państwie, jak Polacy w Polsce, tak i my, Polacy na Litwie”. Po pokazie filmowym członkowie i RMP świętowali dalej w szkolnej salce przy przygotowanym przez siebie poczęstunku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Działacze RMP znani są z akcji promowania polskości w swoim rejonie, a nawet, dzięki wykorzystywaniu mediów społecznościowych, na skalę całej Wileńszczyzny. Przed Międzynarodowym Dniem Języka ojczystego, przypadającym na 21 lutego, młodzi aktywiści prowadzili na Facebooku akcję „Nazwisko po polsku bo jestem Polakiem”, namawiając swoich rówieśników do zapisywania na tym portalu nazwisk polskimi literami, wbrew zakazowi używania polskich lider w oficjalnych dokumentach, w których nazwiska Polaków są przez to zniekształcane. Od 2017 roku RMP prowadzi akcję sprzedaży w rejonie solecznickim biało-czerwonych flag za symboliczne jedno euro. Młodzież namawiała jego polskich mieszkańców do wywieszenia flag z okazji Dnia Polonii i Polaków Poza Granicami – 2 maja i rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. We wrześniu zorganizowali akcję promowania Karty Polaka.

                     

Kresy.pl/Foto: Ewelina Borkowska RMP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply