Marsz Niepodległości przeszedł także na Wileńszczyźnie [+FOTO]

Ruch Młodzieży Polskiej z rejonu solecznickiego na Wileńszczyźnie postanowił uczcić Narodowe Święto Niepodległości Polski urządzając okolicznościowe marsze.

W rejonie solecznickim aż 80% mieszkańców to Polacy. Nic dziwnego, że właśnie tam prężnie działa Ruch Młodzieży Polskiej. 11 listopada jego działacze urządzili w Solecznikach lokalny Marsz Niepodległości. Grupa młodzieży zgromadziła się pod budynkiem lokalnego polskiego Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego o godzinie 17. Wśród niej było także dwoje Polaków z Białorusi. Do zebranych przemówił działacz RMP Tomasz Pieszko, który wygłosił przesłanie do uczestników warszawskiego Marszu Niepodległości, które było transmitowane w Warszawie.

Młodzi ruszyli przez ulice miasteczka w kierunku miejscowego cmentarza, gdzie znajduje się kwatera poległych w 1944 roku żołnierzy Armii Krajowej. Kilkudziesięciu młodych ludzi maszerowało z biało-czerwonymi flagami. Nieśli też transparenty z napisami “Ceną była śmierć za wolności smak” i “Nasza polskość naszą dumą” oraz jeden z nazwą organizacji. Młodzi Polacy głośno skandowali hasła: “Chodźcie z nami, Polakami”, “Soleczniki zawsze polskie”, “Armia Krajowa – bohaterzy”, “To my, to my – Polacy”, “Bohaterów pamiętamy – niepodległość wysławiamy”. Nie zabrakło też haseł nawiązujących wprost do dyskryminacyjnych wobec Polaków praktyk państwa litewskiego: “Polskie nazwiska dla Polaków”, “Polski język w polskich szkołach”, “Precz z ustawą oświatową”. Maszerujący odpalali race. Przyciągnęło to uwagę mieszkańców miasteczka, jak przekazali naszej redakcji działacze RMP Kazimierz Liplański i Seweryn Wołosewicz, niektórzy z nich machali przyjaźnie rękami do maszerującej młodzieży.

Na cmentarzu przemówił Pieszko. Jak tłumaczył jego organizacja postanowiła urządzić marsz bo “jesteśmy Polakami, jesteśmy jednym narodem, mimo dzielących nas granic. Wspólnie z Polakami na całym świecie poczuwamy się do jedności i cieszymy się, że wspólnie możemy obchodzić tak ważne święto”. Nazwał naród polski “bardzo potężnym i dumnym narodem od pokoleń”. Działacz RMP zwracał uwagę na dyskryminację jakiej doznają Polacy na Litwie – “Bycie Polakiem na naszych terenach to jest również wielkie zadanie. Musimy zachować swój język. Musimy zachować kulturę, pamiętać o własnej historii. Nie jest to łatwe kiedy podręczniki mówią o polskiej okupacji Wileńszczyzny, kiedy język polski w szkole jest spychany na margines. Kiedy litewskie władze zabraniają nawet polskich tabliczek z nazwami ulic”.

Pieszko podkreślał wagę przekazania tożsamości narodowej kolejnym pokoleniom – “To dzięki naszym przodkom możemy uczyć się w języku ojczystym, czyli polskim, nie możemy zaprzepaścić tego dziedzictwa i zachować w sercach te wartości, które przekazali nam przodkowie. Musimy walczyć o swoje prawa, żeby nasze dzieci w późniejszym czasie nadal mogły rozmawiać i czuć po polsku”.

Dzień wcześniej podobny marsz odbył się leżących w rejonie solecznickim Jaszunach. Tam również rozpoczął się od zbiórki pod miejscową polską szkołą, Gimnazjum im. Michała Balińskiego.

Działacze RMP znani są z akcji promowania polskości w swoim rejonie, a nawet, dzięki wykorzystywaniu nowych mediów, na skalę całej Wileńszczyzny. 11 listopada zeszłego roku zorganizowali w Solecznikach marsz z okazji święta niepodległości Polski. Przed Międzynarodowym Dniem Języka ojczystego, przypadającym na 21 lutego, młodzi aktywiści prowadzili na Facebooku akcję „Nazwisko po polsku bo jestem Polakiem”, namawiając swoich rówieśników do zapisywania na tym portalu nazwisk polskimi literami, wbrew zakazowi używania polskich lider w oficjalnych dokumentach, w których nazwiska Polaków są przez to zniekształcane. Z kolei 30 kwietnia RMP prowadził akcję sprzedaży w rejonie solecznickim biało-czerwonych flag za symboliczne jedno euro. Młodzież namawiała jego polskich mieszkańców do wywieszenia flag z okazji Dnia Polonii i Polaków Poza Granicami – 2 maja i rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. We wrześniu zorganizowali akcję promowania Karty Polaka.

Marsz w Solecznikach:

Pochód w Jaszunach:

Kresy.pl

 

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply