Ruch Młodzieży Polskiej działający w rejonie solecznickim na Litwie, zachęca do wnioskowania o Karty Polaka. Właśnie mija 10 lat od uchwalenia przez Sejm RP ustanawiającej Kartę ustawy.

“Chcesz mieć imię i nazwisko zapisane w oryginale, zniżkę na transport i bezpłatny wstęp do muzeów w Polsce i wiele innych świetnych ofert? Nie czekaj kolejnych 10 lat i łap Kartę Polaka” – można przeczytać na stronie wydarzenia na Facebooku, utworzonego przez działaczy Ruchu Młodzieży Polskiej. Młodzi mieszkańcy rejonu solecznickiego, w którym 79% mieszkańców to Polacy, przypominają, że “każdy Polak na Wileńszczyźnie ma prawo do uzyskania dokumentu, który potwierdza jego narodowość – Kartę Polaka”. Zachęcają – “korzystajmy z możliwości jakie nam daje!”.

Działacz RMP, 16-letni Tomasz Pieszko z Jaszun, koordynujący akcję, przyznaje, że sam jeszcze nie posiada Karty Polaka. “Przy szukaniu informacji znalazłem informację, że przypada dziesięciolecie ustanowienia Karty Polaka. Więc postanowiłem, przeprowadzić akcję” – powiedział naszemu portalowi. Jak mówi Tomek, Karta jest tym dokumentem w którym “można zapisać swoje imię i nazwisko w oryginale”, jak dodaje “poprzez naszą akcję być może niektórzy ludzie uświadomią sobie przynależność do narodu polskiego”. Podobnie uważa 18-letni Kazimierz Liplański, również działacz RMP – “Uważam, że Karta Polaka w jakimś stopniu jest rekompensatą za to, że nie możemy zapisać swoich imion i nazwisk w paszporcie w formie oryginalnej. Dlatego warto ją posiadać, ponieważ daje to świadomość, że nasza narodowość uznana jest chociaż w innym kraju”.

“Nie da się ukryć, iż większość ubiega się o posiadanie Karty Polaka, aby w przyszłości mieć pewne ulgi podczas pobytu w Polsce” – zauważa sekretarz zarządu RMP, 20-letnia Ewelina Borkowska – “Jednak kryje się pod tym cos bardziej ważnego, czasem do końca nieświadomego, chęć bycia bliżej polskiego narodu, potrzeba narodowej identyfikacji, jak też dowód na to, iż posiadacz jest dumny z bycia Polakiem”.  Ewelina zauważa, że o Karcie “słabo się mówi”. Ocenia, że “panuje stereotyp, iż powinni ją mieć tylko ci, którzy ubiegają się o studia w Polsce. Myślę, że powinno się znaleźć więcej informacji na ten temat w polskich szkołach, czego niestety nie ma”. I właśnie tym chcą się zająć aktywiści ruchu.

“Przeprowadziliśmy rozmowy w klasach o tym, czym jest Karta Polaka i jakie są warunki jej otrzymania. Jakie prawa przysługują jej posiadaczom” – mówi Tomek, uczeń przedostatniej klasy polskiego Gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach. “Zaprosiliśmy pracowników wydziału konsularnego ambasady RP w Wilnie do szkoły” – dodaje – “Wstępnie umówiliśmy się na termin 21 września”. Do tego czasu członkowie RMP chcą, poprzez akcję informacyjną prowadzoną w internecie, w polskich szkołach swojego rejonu, w swoim środowisku lokalnym, zachęcić jak największą liczbę osób, by przygotowały stosowne wnioski o wydanie Karty.

Na inny aspekt zwraca uwagę Kazimierz – “Gdy zachęcałem znajomych do robienia Karty, usłyszałem od nich takie pytanie: “Czy ta karta nie zaszkodzi dla naszego życia na Litwie?”. I takie pogłoski są dosyć rozpowszechnione pomiędzy społecznością Wileńszczyzny. Ktoś rozpowszechnia taką informację ze litewskie władze wiedzą kto posiada Kartę Polaka i w przyszłości mogą z tego powodu powstać problemy na studiach lub na pracy”. Liplański podkreśla “chcemy zaprzeczyć takim absurdalnym pogłoskom i udowodnić że Karta Polaka za sobą żadnych negatywnych skutków nie pociąga”.

Działacze RMP znani są z akcji promowania polskości w swoim rejonie, a nawet, dzięki wykorzystywaniu nowych mediów, na skalę całej Wileńszczyzny. 11 listopada zeszłego roku zorganizowali w Solecznikach marsz z okazji święta niepodległości Polski. Przed Międzynarodowym Dniem Języka ojczystego, przypadającym na 21 lutego, młodzi aktywiści prowadzili na Facebooku akcję “Nazwisko po polsku bo jestem Polakiem”, namawiając swoich rówieśników do zapisywania na tym portalu nazwisk polskimi literami, wbrew zakazowi używania polskich lider w oficjalnych dokumentach, w których nazwiska Polaków są przez to zniekształcane. Z kolei 30 kwietnia RMP prowadził akcję sprzedaży w rejonie solecznickim biało-czerwonych flag za symboliczne jedno euro. Młodzież namawiała jego polskich mieszkańców do wywieszenia flag z okazji Dnia Polonii i Polaków Poza Granicami – 2 maja i rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply