Na Kresach żyje wielu naszych rodaków, których sytuacja materialna przedstawia się tragicznie. Należą do nich pani Aleksandra z Chodorowa i pani Feliksa z Czerwonych Chatek. Pomoc niesie im fundacja “Studio Wschód”, która na swoim kanale na YouTube przytoczyła ich historie.

Pozostali na terenie Ukrainy Polacy znajdują się często w ciężkiej sytuacji z racji zdrowia i wieku. Jednocześnie pozbawieni są jakiegokolwiek wsparcia ze strony instytucji rządowych – pomoc niosą im wolontariusze działający dzięki wsparciu ludzi dobrej woli.

Pani Aleksandra Kogut z Chodorowa przeżywa horror. Chora kobieta po doznanym udarze jest w połowie sparaliżowana i żyje zupełnie sama. Przez całe życie pracowała w służbie zdrowia. Obecnie jej emerytura o równowartości ok. 400 zł nie wystarcza nawet na zakup leków i żywności.

Niestety, ze względu na ograniczone możliwości finansowe organizacje kresowe nie są w stanie zapewnić kompleksowej opieki rodakom na wschodzie. Zbierane paczki i dary są zaledwie kroplą w morzu potrzeb.

CZYTAJ TAKŻE: Wolontariusze z Polski pomagają “największej polskiej rodzinie na Ukrainie” [+WIDEO]

Feliksa Polakowska z Czerwonych Chatek od trzech lat żyje ze złamaną nogą. Emerytura starcza jej jedynie na opłacenie rachunków. Obecnie wolontariusze z Polski dowożą jej co miesiąc spore zapasy żywności. Wcześniej schorowana kobieta żywiła się samymi ziemniakami.

Zbiórkę funduszy na wielkanocną paczkę dla rodaków na Kresach można wesprzeć poprzez portal zrzutka.pl.

Będzie to nie tylko świąteczny upominek, ale również wyraz pamięci o tych , którzy pozostali na wschodzie. W tym roku akcja pomocowa jest utrudniona przez obostrzenia. Potrzebujemy funduszy na pokrycie transportu i zakupu darów. Potrzebne będą słodycze, kawa herbata, konserwy, olej, cukier, makaron, ryż, środki czystości, żywność długoterminową! Zbieramy fundusze i dary do 4 kwietnia – czytamy w opisie zbiórki.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Osoby chętne do wysłania paczki mogą skontaktować się z organizatorem zbiórki pisząc wiadomość na adres e-mail: [email protected].

CZYTAJ TAKŻE: Internetowa kwesta na rzecz ratowania jednego z najstarszych polskich cmentarzy na Ukrainie 

Kresy.pl 

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. lp
    lp :

    Warszawa zasila miliardami Ukrainę i Ukraińców w Polsce a tu proszę, Polacy na Kresach dosłownie przymierają głodem ponieważ nie ma żadnego programu pomocy dla nich. Toż to zwykłe sku(…)wo!