Kresy (Kresowy Przegląd Tygodnia #26)

Zainicjowano rozbudowę Domu Kultury Polskiej w Wilnie; z okazji 27. rocznicy podpisania Traktatu między RP a RL o dobrosąsiedzkiej współpracy polscy politycy na Litwie przypomnieli, że większość problemów dotykających polskiej społeczności wciąż nie jest rozwiązana; 27 kwietnia zmarła kierująca Federacją Organizacji Polskich na Ukrainie Emilia Chmielowa; w Kijowie odbył się marsz czczący dywizję Waffen-SS Galizien; PE potępił prześladowanie Polaków na Białorusi.

Zapisz się w poniższym formularzu, aby otrzymywać pełny Kresowy Przegląd Tygodnia co tydzień na swoją skrzynkę mailową:

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Zobacz również:

Język polski w szkołach mniejszości na Litwie zagrożony marginalizacją (Kresowy Przegląd Tygodnia #26)

Kresy

Premierzy Polski i Litwy, Mateusz Morawiecki i Ingrida Šimonytė uczestniczyli 2 maja w uroczystości zainicjowania rozbudowy Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

Portal Znad Wilii zrelacjonował życzenia jakie szefowa litewskiego rządu złożyła miejscowym Polakom z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą, jaki przypada właśnie 2 maja. Šimonytė zadeklarowała – „podpisujemy Akt Erekcyjny dotyczący rozbudowy Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Wiemy, że już od długiego czasu – kilku dziesięcioleci – w tym budynku działa wiele organizacji, zespołów i inicjatyw. Jestem jednak absolutnie pewna, że po rekonstrukcji będzie ich jeszcze więcej”.’

W poniedziałek portal L24.lt przypomniał o przypadającej tego dnia 27. rocznicy podpisania Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Litewską o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy. Zaznaczono, że od tamtej pory Polacy na Litwie wciąż borykają się z różnego rodzaju przeszkodami i nierozwiązanymi problemami.

„Polska mniejszość na Litwie przez cały czas próbuje odeprzeć ataki na oświatę polską na Litwie, czynione są próby ograniczania jej możliwości reprezentacji politycznej, do dzisiaj odczuwa ona skutki „fruwania” ziemi po całym kraju w ramach niesfinalizowanej do tej pory reformy rolnej, a nawet spotyka się z groźbami rozprawy fizycznej” – zaznaczono.

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) zorganizowała w poniedziałek konferencję prasową na ten temat, podczas której zwrócono uwagę, że większość problemów, z którymi spotyka się mniejszość polska na Litwie, nie została dotychczas rozwiązana.

27 kwietnia 2021 roku zmarła Emilia Chmielowa urodzona we Lwowie 19 października 1948 roku. Współzałożycielka i od 1992 r. kierująca Federacją Organizacji Polskich na Ukrainie.

W środę 28 kwietnia wieczorem w Kijowie odbył się tzw. marsz wyszywanek, na cześć  złożonej z Ukraińców kolaboracyjnej dywizji Waffen-SS Galizien. Wzięło w nim udział około 100 osób z ukraińskich środowisk skrajnie nacjonalistycznych i neonazistowskich (niektóre media podają, że uczestników marszu było kilkaset). Wniosek o zorganizowanie marszu  złożył Andriej Miedwiedko – podejrzany o zamordowanie antymajdanowego pisarza i publicysty Ołesia Buzyny.

Jeszcze w środę kijowski marsz skrytykowała ambasador Niemiec na Ukrainie Anka Feldhusen.

„Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy zdecydowanie potępia wszelkie przejawy gloryfikacji wojsk Waffen-SS” – czytamy w komentarzu zamieszczonym na stronie ukraińskiego MSZ w piątek. Ukraińskie ministerstwo wskazało, że „propaganda reżimów totalitarnych, w szczególności narodowosocjalistycznego, jest na Ukrainie zakazana”. Przypomnijmy, że we wrześniu ub. roku sąd w Kijowie przychylił się do stanowiska ukraińskiego IPN mówiącego, że symbolika dywizji Waffen-SS Galizien nie podlega ustawowemu zakazowi propagandy totalitarnego ustroju narodowosocjalistycznego. Marsz potępiło także izraelskie MSZ i szef ukraińskiego IPN.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na kanale naszego portalu pojawił się kolejny wywiad. Tym razem gościem redaktora Mateusza Pławskiego był ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Rozmowa dotyczyła między innymi odmowy wszczęcia sprawy przeciwko osobie propagującej banderowską symbolikę przez Prokuraturę Rejonową Warszawa-Praga Północ.

Parlament Europejski w dokumencie potępiającym Rosję za agresywne i destabilizujące działania potępił również prześladowanie Związku Polaków na Białorusi. „Parlament Europejski jest szczególnie zaniepokojony wspieraną przez Rosję kampanię wymierzoną w organizacje mniejszości narodowych Unii Europejskiej na Białorusi, w tym największą – Związek Polaków na Białorusi” – głosi przyjęta poprawka. W białoruskim areszcie pozostaje wciąż piątka polskich działaczy. Niedawno władze Białorusi zlikwidowały Polską Szkołę Społeczną im. Traugutta w Brześciu.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply