Premierzy Polski i Litwy, Mateusz Morawiecki i Ingrida Šimonytė uczestniczyli dziś w uroczystości zainicjowania rozbudowy Domu Kultury Polskiej w Wilnie.
Portal Znad Wilii zrelacjonował życzenia jakie szefowa litewskiego rządu złożyła miejscowym Polakom z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą, jaki przypada właśnie 2 maja. Šimonytė zadeklarowała – “podpisujemy Akt Erekcyjny dotyczący rozbudowy Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Wiemy, że już od długiego czasu – kilku dziesięcioleci – w tym budynku działa wiele organizacji, zespołów i inicjatyw. Jestem jednak absolutnie pewna, że po rekonstrukcji będzie ich jeszcze więcej”.
Przypominając, że w zeszłym roku rozpoczęto budowę centrum kultury dla mniejszości litewskiej w Suwałkach Šimonytė powiedziała – „Bardzo cieszymy się ze wsparcia polskiego rządu.” Litewska premier wspomniała także o rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja nazywając ją “polskim dniem narodowym”.
Litewska premier zadeklarowała, że będzie pracować “nad udoskonaleniem naszych stosunków”. Deklarowała też wolę wprowadzenia na Litwie transmisji kolejnych polskich kanałów telewizyjnych.
“To wielki dzień w naszej historii, który tak dobitnie przypomina o naszych wspaniałych osiągnięciach. Bolesnym momentem jest to, co może nas spotkać, jeżeli popełniamy błędy. Jest dla mnie ogromną radością, że państwo litewskie oraz polskie i nasze dwa narody, zwłaszcza w ostatnich latach, tak dobrze rozumieją nie tylko język przeszłości, ale również przyszłości.” – mówił z kolei premier Morawiecki, którego także zacytował portal Znad Wilii – “Połączyły nas jak osiągnięcia w dziedzinie politycznej, jak też dyplomatycznej, ale w szczególności w dziedzinie kultury, literatury, czy sztuki. Rozumiemy również wyzwania teraźniejszości i przyszłości. Szukamy tego wspólnego mianownika, wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Coraz lepiej nam się to udaje. Bardzo dawno nie było w naszej wspólnej historii tak znakomitego okresu, w jakim się znajdujemy.”
Polski premier mówił jednak także o “pułapkach”, które według niego “wiążą się z niebezpieczną polityką naszego wielkiego sąsiada ze Wschodu. Polityką, której musimy dać odpór poprzez właściwą narrację informacyjną.” Ocenił przy tym, że nowa litewska premier “sprzyja budowaniu relacji polsko-litewskich”.
Akt rozbudowy Domu Kultury Polskiej podpisali obok premierów wicemer Wilna z ramienia Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin Edita Tamošiūnaitė, pełnomocnik Rządu RP do Spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak oraz szef Kancelarii Premiera RP Michał Dworczyk.
Czytaj także: Litwa: Ministerstwo koryguje zmiany dotyczące nauczania j. polskiego. “To wciąż pomniejszenie jego roli”
zw.lt/kresy.pl
Dobrze by było aby portal Kresy uzyskał od rządu lub instytucji odpowiedzialnej informację na jakim etapie jest budowa domu polskiego we Lwowie.