Polskie podręczniki już na Litwie

Wobec wielu lat indolencji władz Litwy w zakresie zapewniania podręczników dla polskich szkół w tym państwie, stosowne materiały sprowadzono z Polski.

Kwestia niedostatku polskojęzycznych podręczników od lat jest powodem protestów polskich działaczy społecznych a także nauczycieli pracujących w miejscowych szkołach z polskim językiem nauczania. Podręczniki przygotowywane na Litwie są drogie, w dodatku są niskiej jakości pod względem merytorycznym, zawierają błędy. Przez lata władze Litwy zabraniały tamtejszym polskim szkołom korzystania z podręczników przygotowanych w innych państwach. Dopiero w lipcu bieżącego roku nowe przepisy, umożliwiające placówkom mniejszości narodowych zakup podręczników do nauki języka ojczystego w innych państwach Unii Europejskiej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak poinformował polskojęzyczny „Kurier Wileński”, w poniedziałek przywieziono do Wilna transport z nowymi podręcznikami dla uczniów polskich szkół. Zostały one odebrane w Domu Kultury Polskiej. „Przez wiele lat dyskutowaliśmy o tym, jak rozwiązać ten problem. Teraz wreszcie możemy powiedzieć, że udało nam się pokonać trudności. W kwestii podręczników do języka polskiego mamy naprawdę przełom” – powiedział „Kurierowi Wileńskiemu” Józef Kwiatkowski, wieloletni prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”.

Jak wytłumaczył Kwiatkowski – „Kwestia podręczników była dla nas wielkim wyzwaniem. Niestety na Litwie nie mamy wystarczających możliwości, by na bieżąco tworzyć własne podręczniki odpowiadające potrzebom czasów. Właśnie dlatego starałem się, by umożliwiono nam sprowadzenie podręczników do nauki języka ojczystego z Polski. Niestety, nie pozwalało na to litewskie prawo. Kiedy tylko stało się to możliwe, natychmiast skorzystaliśmy z możliwości”.

Nowe litewskie przepisy zastrzegają jednak, że polskie szkoły na Litwie będą mogły korzystać z podręczników używanych w Polsce tylko przejściowo, do czasu przygotowania nowych na Litwie, lub specjalnej adaptacji tych, które zostały opracowane w naszym kraju. W dodatku zakup podręczników polskie szkoły musiały sfinansować we własnym zakresie.

„Poloniści zasugerowali wybór dla klas starszych podręczników Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego. Potem już ja kontaktowałem się z wydawnictwem, które zaproponowało nam bardzo rozsądną cenę. Podręczniki w Polsce są znacznie tańsze niż na Litwie, jeden kosztuje ok. 6 euro” – powiedział Kwiatkowski. Do Wilna przywieziono podręczniki do języka polskiego dla klas IV-X. Uczniowie młodszych klas muszą poczekać na podręczniki z Polski. Odrębnym problemem jest zakup polskojęzycznych podręczników do nauki innych przedmiotów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Według mnie bardzo cenne jest, że te książki pozwalają na spotkanie ze współczesną polszczyzną w różnych sytuacjach komunikacyjnych. Obecność ćwiczeń w tym zakresie w książkach z Polski pokazuje, że nie tylko na Wileńszczyźnie uczniowie potrzebują pracy w tej dziedzinie, że podobne problemy mogą mieć również ich rówieśnicy w Polsce” – skomentowała zakup nowych podręczników Danuta Szejnicka, prezes Stowarzyszenia Polonistów na Litwie.

kurierwilenski.lt/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz