Obchody majowego święta w Solecznikach

W ośrodku najbardziej polskiego z rejonów Litwy uczczono rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja uroczystym koncertem.

Obchody święta 3 maja zorganizował samorząd rejonowy wraz z miejscowym oddziałem Związku Polaków na Litwie. Wsparcia w organizacji przedsięwzięcia udzieliła także Ambasada RP w Wilnie. O godzinie 18 miejscowi mieszkańcy oraz goście z partnerskiej gminy Tarnowo Podgórne w Wielkopolsce wypełnili salę widowiskową solecznickiego Centrum Kultury. U wejścia do jego budynku rozpostarto flagi narodowe Polski i Litwy.

Uroczystości otworzył mer rejonu  solecznickiego a zarazem prezes rejonowego oddziału ZPL, Zdzisław Palewicz. Podkreślał wyjątkowość dokumentu, którego uchwalenie podniesiono ro rangi polskiego święta narodowego, a który był pierwszą spisaną konstytucją w Europie, a drugą na świecie. „Niezwykły akt prawny, który inspiruje do dzisiaj” – mówił o znaczeniu dzieła Sejmu Wielkiego Palewicz – „Pozostał w świadomości jako mit, jako testament, spuścizna dla walki o wolność i równość społeczną”.  Solecznicki mer podkreślał, że miejscowi mieszkańcy powinni być dumni z przodków, którzy zdobyli się na takie osiągnięcie.

„Polska świętuje to święto bardzo uroczyście i szeroko. Mam nadzieję, że i Republika Litewska uzna to święto za narodowe” – stwierdził Palewicz, zwracając uwagę, że czwartkowa uroczysta sesja w litewskim Seimasie, poświęcona właśnie Konstytucji 3 Maja, daje nadzieję, iż tak się stanie. Solecznicki mer stwierdził też, że koncert jest także sposobem na uczczenie Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz wpisuje się w obchody setnej rocznicę uzyskania niepodległości przez Polskę i Litwę.

Z koncertem wystąpiła orkiestra Le Quatro Staglioni z Polski pod batutą Tadeusza Żmijewskiego. Orkiestra zagrała klasyczne utwory jak chociażby kujawiaka Henryka Wieniawskiego, fragmenty operetki „Zemsta Nietoperza” Johanna Straussa syna czy ogniste czardasze. Nie zabrakło jednak także tematów muzycznych z filmów, w tym tak emblematycznie polskich jak Polonez skomponowany przez Wojciecha Kilara do ekranizacji „Pana Tadeusza”. Solowe popisy na skrzypcach dała Patrycja Furman-Zadrożna a na pianinie Szymon Melasik. Arię wykonywali wokaliści Emilia Zielińska i Mariusz Ruta, a także Bartosz Kupczyk, który był także konferansjerem w czasie całego koncertu. Występ muzyków uzupełniła choreografią taneczną własnego autorstwa Marina Ostapej z Kijowskiego Konserwatorium Sztuki.

Czytaj także: Polska flaga w polskim domu po raz kolejny w Solecznikach

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply