Polska flaga w polskim domu po raz kolejny w Solecznikach

Działacze Ruchu Młodzieży Polskiej z Wileńszczyzny po raz kolejny przeprowadzili akcję „Polska flaga w polskim domu domu”.

RMP gromadzi polską młodzież w rejonie solecznickim, dlatego podobnie jak przed rokiem sprzedaż biało-czerwonych flag za symboliczne jedno euro obywała się w Solecznikach i Jaszunach. Akcja miała miejsce w niedzielę, 29 kwietnia. Data nie została wybrana przypadkowo. Akcja ma poprzedzać dzień 2 maja, który jest zarówno Dniem Flagi Rzeczpospolitej Polskiej jak i Dniem Polonii i Polaków za Granicą. Dla Polaków z Wileńszczyzny jest to więc święto podwójne. Niedziela jest zaś najdogodniejszym dniem dla tego typu akcji społecznej, bowiem mieszkańcy miasteczek gromadzą się wówczas tłumnie w miejscowych kościołach.

„Naszym celem jest zachęcić większą liczbę osób aby wywiesili te flagę” – powiedział naszemu reporterowi obserwującemu przbieg akcji Seweryn Wołosewicz, solecznicki działacz RMP. „Najważniejsze jest nie kupienie, ale żeby był jakiś rezultat w Solecznikach, żeby Polacy powiesili polską flagę na swoich balkonach i w innych miejscach” – stwierdził działacz będący uczniem klasy maturalnej miejscowej polskiej szkoły, Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego.  Seweryn nie wyobraża sobie majowego święta bez biało-czerwonych barw – „Większość osób tutaj jest  Polakami ale boją się władzy litewskiej, boją się, że zapłacą jakiś mandat. Byłoby super gdyby ludzie stracili ten swój strach i powiesili flagę” – tłumaczy najgłębszy sens swojej akcji.

Tak jak rok wcześniej działacze RMP ustawili się pod kościołami w Solecznikach i Jaszunach w czasie głównej niedzielnej mszy. Niestety deszczowa aura nie pomagała ich wysiłkom. Solidna deszcz spadł w Solecznikach akurat w momencie gdy wierni opuszczali świątynię po zakończonym nabożeństwie, czym prędzej przemykając co zaparkowanych w pobliżu samochodów czy domów. Tym samym najlepszy moment na rozprowadzanie flag został zakłócony.

Dało się również zauważyć, że duże powodzenie ubiegłorocznej akcji zaspokoiło zapotrzebowanie na biało-czerowone flagi w miasteczkach. Starszy mężczyzna z Koleśnik, leżących na samej granicy etnicznie polskiej Wileńszczyzny, przypominał aktywiście, że poprzednio kupił w czasie akcji w Solecznikach aż 15 flag. Rozmawiających z naszym reporterem działaczy RMP skłoniło to do wniosku, że już czas rozszerzyć akcję na kolejne miejscowości. 2 maja zamierzają rozprowadzać flagi w Czarnym Borze w sąsiednim rejonie wileńskim.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Ruch Młodzieży Polskiej powstał na bazie grupy aktywistów działających w rejonie solecznickim od początku 2017 r. W lutym tegoż roku, w związku Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego, młodzi działacze namawiali innych młodych Polaków Wileńszczyzny do oryginalnego zapisywania imion i nazwisk na portalach społecznościowych, wbrew zakazowi używania polskich liter w oficjalnych litewskich dokumentach. W kwietniu zorganizowali pierwszy raz zorganizowali w swoich miejscowościach akcję „Polska flaga w polskim domu”, którą obszernie opisywaliśmy w specjalnym reportażu. We wrześniu zeszłego roku już jako zarejestrowana organizacja, młodzi mieszkańcy rejonu solecznickiego propagowali z kolei wiedzę o Karcie Polaka i pomagali w aplikowaniu o nią. 11 listopada, z okazji polskiego święta narodowego, RMP organizował także specjalne pochody w Jaszunach i Solecznikach.

Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz