Abp Mokrzycki: papież planuje w przyszłym roku pielgrzymkę na Ukrainę

Metropolita lwowski abp. Mieczysław Mokrzycki powiedział w wywiadzie dla KAI, że dowiedział się, iż papież Franciszek planuje w przyszłym roku pielgrzymkę na Ukrainę.

W opublikowanym w sobotę wywiadzie dla KAI abp. Mokrzycki ponownie ocenił, że Kościół katolicki na Ukrainie przeżywa “wiosnę”. Jak mówił, co roku powstają nowe parafie, konsekrowane są nowe kościoły i klasztory, pojawiają się nowe zgromadzenia zakonne. “W ten sposób nasz Kościół na Ukrainie jest wspierany przez Kościół powszechny, szczególnie z Polski, skąd przybywają nowi kapłani. Dzięki tej pomocy i solidarności, także finansowej, nasz Kościół może się dalej rozwijać i jak najlepiej służyć wiernym” – mówił metropolita lwowski.

Hierarcha wskazywał na przykłady wydarzeń religijnych, które po okresie pandemii cieszyły się większą popularnością niż wcześniej. Według niego do Kościoła katolickiego garną się wierni innych wyznań albo ludzie obojętni religijnie.

“Jesteśmy także bardzo zaangażowani charytatywnie. Przy naszych parafiach są przedszkola, są świetlice, które przyjmują dzieci po lekcjach w szkole – mogą tu otrzymać ciepły posiłek, a potem siostry czy nauczyciele pomagają im odrabiać lekcje. Budujemy przytułek dla bezdomnych kobiet. Są też miejsca, w których codziennie wydawane są posiłki dla potrzebujących” – mówił abp. Mokrzycki dodając, że Kościół na Ukrainie prowadzi też działalność kulturalno-oświatową w postaci sympozjów, koncertów i wystaw. Jako taką wskazał też organizowanie Orszaków Trzech Króli.

Sytuację na wschodzie Ukrainy abp. Mokrzycki ocenił jako “trudną”. W tej sytuacji Kościół, a zwłaszcza diecezja charkowsko-zaporoska starają się organizować, w miarę możliwości, pomoc humanitarną i wzywać do pokoju. W jego ocenie Kościół nie ma przeszkód, poza materialnymi, w działalności na Krymie, gdzie jest ksiądz biskup Jacek Pyl, który podlega bezpośrednio Stolicy Apostolskiej.

Metropolita Lwowa ocenił utworzenie Prawosławnego Kościoła Ukrainy jako “bardzo pozytywny krok” i wyraził nadzieję na jego współpracę i “jakąś symbiozę” z Patriarchatem Moskiewskim.

Ostatnie pytanie w wywiadzie dotyczyło planów odwiedzenia Ukrainy przez Ojca Świętego. “Dowiedziałem się, że Ojciec Święty planuje taką wizytę w następnym roku” – odpowiedział abp. Mokrzycki.

Przypomnijmy, że w ub. roku prezydent Ukrainy zaprosił papieża Franciszka na Ukrainę.

CZYTAJ TAKŻE: Abp Mokrzycki: kapłani i biskupi greckokatoliccy często podsycają ukraiński nacjonalizm

Kresy.pl / ekai.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply