Nawalnemu wytoczono w Rosji kolejną sprawę karną

Rosyjski Komitet Śledczy wszczął wobec Aleksieja Nawalnego i jego współpracowników sprawy karne dotyczące utworzenia i kierowania organizacją “ekstremistyczną”.

Jak podaje agencja Interfax, z wydanego we wtorek komunikatu Komitetu Śledczego wynika, że Nawalnemu i jego ludziom zarzuca się utworzenie i kierowanie uznanymi przez rosyjskie władze za “ekstremistyczne” i zdelegalizowanymi organizacjami: Fundacją Walki z Korupcją i ruchem “Sztaby Nawalnego”.

Utworzenie i zarządzanie tymi organizacjami zarzuca się m.in. Nawalnemu, Leonidowi Wołkowowi i Iwanowi Żdanowowi. Udział w organizacji ekstremistycznej zarzuca się m.in. Lubow Sobol, Gieorgijowi Ałburowowi, Rusłanowi Szawieddinowi, Wiaczesławowi Gimadiemu, Pawłowi Zielenskiemu i Rustemowi Muliukowowi. Pierwszy z tych zarzutów wiąże się z zagrożeniem pozbawieniem wolności do 10 lat, drugi – do 6 lat.

Komitet Śledczy twierdzi, że Nawalny stworzył Fundację Walki z Korupcją „w celu prowadzenia działań ekstremistycznych, mających na celu zmianę podstaw ustroju konstytucyjnego w Federacji Rosyjskiej, podważania bezpieczeństwa publicznego i integralności państwowej Federacji Rosyjskiej”. W tym celu miał przyciągać do organizacji nowych członków a w 2017 roku rozszerzył działalność o “Sztaby Nawalnego”.

Zdaniem śledczych działalność struktur Nawalnego miała na celu “zdyskredytowanie władz państwowych i ich polityki, destabilizację sytuacji w regionach, wytworzenie nastrojów protestacyjnych wśród ludności oraz kształtowanie opinii w społeczeństwie o potrzebie siłowej zmiany władzy, organizowanie i przeprowadzanie akcji protestacyjnych przeradzających się w zamieszki”.

Przypomnijmy, że Fundacja Walki z Korupcją została uznana za organizację “ekstremistyczną” w czerwcu br. – niemal pół roku po uwięzieniu Nawalnego. Obecnie opozycjonista odbywa wyrok 3,5 roku kolonii karnej, odwieszony w lutym br.

Kresy.pl / Interfax

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply