Media donoszą o tym, że Rosję opuściła znana celebrytka, dziennikarka a swego czasu polityk opozycji Ksenia Sobczak.

Informacje o ucieczce Sobczak podała państwowa agencja RIA Nowosti powołując się na źródło w rosyjskich organach ścigania. Sobczak miała, według agencji, opuścić Rosję przez Białoruś, z której z kolei przedostała się na Litwę. Rozmówca agencji, który chciał pozostać anonimowy twierdził, że Sobczak przekroczyła granicę pieszo z białoruskiego punktu Widze. Kanał telewizji NTV zamieścił krótkie nagranie, które ma przedstawiać przekraczanie granicy przez Sobczak. Wizerunek przechodzącej osoby i nagrany głos są podobne do rosyjskiej dziennikarki i celebrytki.

Sobczak podjęła rzekomo kroki by zmylić rosyjskie władze. Miała wcześniej wykupić bilety na środowy lot do Turcji, twierdzi RIA Nowosti. Litewska służba graniczna i Ministerstwo Spraw Zagranicznych odmówił komentarza na temat informacji o przekroczeniu granicy przez Sobczak.

Ucieczka Sobczak może być związana z inną informacją jaka pojawiła się także w środę o tym, że Komitet Śledczy prowadzi postępowanie przeciw niej w sprawie o próbę wyłudzenia wobec państwowej korporacji Rostech. Za przestępstwo z tego paragrafu grozi 15 lat pozbawienia wolności. Pisząc o sprawie agencja informacyjna TASS twierdzi, że pod takim samym zarzutem zatrzymanych zostało dwóch współpracowników celebrytki Kiriłł Suchanow i Arian Romanowski.

Wyłudzenie miało polegać na domaganiu się od pracownika Rostechu pieniędzy za nie robienie spółce czarnego pijaru w mediach, czym grozić miał powiązany z Sobczak dziennikarz.

Agencja Interfax podała z kolei informację o przeszukaniu domu Sobczak w osiedlu Gorki-8, jakie mieli w środę podjąć funkcjonariusze.

Ksenia Sobczak to córka jednego z najbardziej znanych rosyjskich polityków doby pieriestrojki i lat 90, mera Petersburga, Anatolija. W administracji miejskiej pod jego kierownictwem karierę polityczną rozpoczął sam Władimir Putin, który zresztą utrzymywał relacje prywatne z rodziną Sobczaka, w ten sposób poznając jego córkę.

Będąc nastolatką Sobczak stała się bohaterką rosyjskiej prasy bulwarowej jako “rosyjska Paris Hilton”. Przez pewien okres jej ochroniarzem był Wiktor Zołotow, który kilka lat remu, jako zaufany rosyjskiego prezydenta, został zwierzchnikiem Rossgwardii, równoległej siły zbrojnej powołanej przez Putina.

Z czasem Sobczask rozpoczęła karierę medialną prowadząca kolejne, nierzadko skandalizujące reality show. Była współautorką książki o tym jak wyjść za mąż za rosyjskiego oligarchę. Następnie zaczęła pracować jako dziennikarka.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na początku zeszłej dekady zaangażowała się z kolei w działalność polityczną. Przemawiała w czasie wielkich protestów na Placu Błotnym w Moskwie 2011 r. Pracowała w opozycyjnej telewizji TV Dożdż. Próbowała też retorycznie dezawuować Putina w czasie wielkiej dorocznej konferencji prasowej prezydenta Rosji.

Zarejestrowała swoją kandydaturę na prezydenta Rosji zdobywając w wyborach w 2018 r., według oficjalnych wyników, 1,68 proc. głosów. Wróciła do dziennikarstwa i publicystyki prowadząc wywiady na własnym kanale na YouTube “Ostrożnie. Sobczak”. Dorobiła się ponad dwóch milionów subskrybentów i ponad kilkuset milionów obejrzeń.

ria.ru/tass.ru/interfax.ru/delfi.lt/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply