Nazwisko uwięzionego rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego zostało wniesione w Rosji do państwowego rejestru organizacji i osób zaangażowanych w działalność terrorystyczną i ekstremistyczną.

Jak podała we wtorek agencja Interfax, czołowy rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny znajduje się na liście organizacji i osób zaangażowanych w działalność terrorystyczną i ekstremistyczną.

Odpowiedni wpis pojawił się we wtorek w rejestrze prowadzonym przez Federalną Służbę Monitoringu Finansowego (Rosfinmonitoring).

Banki w Rosji są zobowiązane do zawieszenia obsługi osób znajdujących się na liście Rosfinmonitoringu i zamrożenia należących do nich środków.

Jak pisze Interfax, oprócz Nawalnego na listę trafili jego najbliżsi współpracownicy, którzy wcześniej stali się podejrzanymi w sprawie o ekstremizm. Są to Lubow Sobol, Wiaczesław Gimadi, Gieorgij Ałburow, Rusłan Szawieddinow.

Wcześniej, w styczniu, na listę Rosfinmonitoringu wpisano dwóch innych współpracowników Nawalnego, Leonida Wołkowa i Iwana Żdanowa.

28 września ubiegłego roku rosyjski Komitet Śledczy poinformował o wszczęciu postępowania karnego w sprawie utworzenia „wspólnoty ekstremistycznej” i udziału w niej przeciwko Nawalnemu i jego najbliższym współpracownikom – Wołkowowi, Żdanowowi, Sobol, Ałburowowi, Szawieddinowowi i innym. Chodziło o działalność w tzw. sztabach Nawalnego i Fundacji Walki z Korupcją, które już wcześniej uznano za organizacje „ekstremistyczne”. Wszyscy wymienieni oprócz Aleksieja Nawalnego obecnie przebywają poza granicami Rosji. Nawalny odbywa karę pozbawienia wolności w kolonii karnej w obwodzie włodzimierskim.

Kresy.pl / Interfax

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz