Współpracownicy Aleksieja Nawalnego twierdzą, że władze zablokowały ich strony internetowe.

Informacje takie przytacza portal telewizji Polsat News, który podał, iż zablokowana została strona internetowa Navalny.com czyli ściśle powiązana z opozycyjnym politykiem Aleksiejem Nawalnym. Obywa on obecnie karę pozbawienia wolności w jednej z rosyjskich kolonii karnych. O blokadę jego strony zawnioskował rosyjski urząd telekomunikacji Roskomnadzor.

Jednak pozostający na wolności bliski współpracownik Nawalnego – Leonid Wołkow twierdzi, że akcja władz ma znacznie szerszy zasięg. “Na podstawie decyzji prokuratury generalnej zablokowano 49 stron internetowych jednocześnie” – napisał on na swoim kanale na serwisie Telegram.

Prokurator zlecił zablokowanie jego strony, ale też innych liberalnych działaczy opozycyjnych sympatyzujących z Nawalnym – między innymi Lubow Sobol, Olega Stiepanowa, a także strony internetowe tak zwanych “sztabów Nawalnego”, które na początku tego roku koordynowały manifestacje uliczne mające wyrazić sprzeciw wobec uwięzienia lidera Fundacji Walki z Korupcją (FBK).

Blokada ma związek z oficjalnym uznaniem FBK za organizację prowadzącą działalność “ekstremistyczną”. Organizacje takie są w Rosji delegalizowane, a ukarani mogą zostać nawet ich działacze i sympatycy. Różnego rodzaju kary, łącznie z niemożnością brania udziału w wyborach przez okres od dwóch do pięciu lat, mogą spotkać nie tylko regularnych działaczy organizacji uznanych za ekstremistyczne, ale także osoby wspierające takie organizacje finansowo, czy popierające je publicznie.

polsatnews.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply