Według rosyjskiego wiceministra przemysłu i handlu “otrucie Siergieja i Julii Skripalów oraz Aleksieja Nawalnego było prowokacją zachodnich tajnych służb”.

Jak przekazała rosyjska, państwowa agencja prasowa TASS, według Cyryla Łysogorskiego, rosyjskiego wiceministra przemysłu i handlu “otrucie Siergieja i Julii Skripalów oraz Aleksieja Nawalnego było prowokacją zachodnich tajnych służb.

“Od 2018 roku kolektywny Zachód prowadził zakrojoną na szeroką skalę antyrosyjską kampanię dezinformacyjną na platformie OPCW, bezpodstawnie oskarżając Rosję o rzekome „otrucie” Skripalów, a także Nawalnego” – cytuje agencja. “Postrzegamy te przypadki wyłącznie jako prowokacje zachodnich tajnych służb mające na celu przedstawienie Rosji jako naruszającej konwencję o zakazie broni chemicznej”.

Łysogorski powiedział, że niektóre kraje „wysuwają bezpodstawne oskarżenia przeciwko Rosji i domagają się przyznania się do winy i skruchy”. Jednocześnie nadal nie odpowiedzieli na pytania Rosji i „uporczywie odmawiają współpracy z właściwymi władzami Rosji w ustalaniu prawdziwych okoliczności incydentów z udziałem Skripalów i rosyjskiego blogera”.

Były pułkownik GRU Siergiej Skripal i jego córka Julia trafili do szpitala na początku marca 2018 roku po zatruciu środkiem paralityczno-drgawkowym. Według śledczych trucizna miała znajdować się na klamce domu Skripala w brytyjskim Salisbury. Stan obojga określano wówczas jako krytyczny, lecz z czasem ich stan się poprawił i opuścili szpital. Oprócz tego zatruciu uległy dwie inne osoby, z których jedna zmarła. Wielka Brytania oskarżyła Rosję o otrucie ich środkiem paralityczno-drgawkowym o nazwie Nowiczok, czemu rosyjskie władze stanowczo zaprzeczyły. Sprawa doprowadziła do wydalenia ponad 140 rosyjskich dyplomatów przez kraje Unii Europejskiej i NATO, a także Ukrainę i Australię. Rosja odpowiedziała na te działania retorsjami. Rosyjskie władze twierdzą, że Wielka Brytania nie przedstawiła żadnych dowodów na odpowiedzialność strony rosyjskiej za próbę otrucia Skripalów.

W 2018 roku brytyjski portal śledczy Bellingcat wraz z The Insider opublikował serię materiałów, w których twierdził, że Rosjanie oskarżani o próbę otrucia Skripali – Rusłan Boszyrow i Aleksandr Pietrow – to agenci GRU Anatolij Czepiga i Aleksandr Miszkin.

Od 2011 r. Nawalny jest jednym z czołowych opozycjonistów obozu putinowskiego. Modus operandi polityka było animowanie Fundacji Walki z Korupcją, która oskarżała czołowych rosyjskich urzęników, w tym Władimira Putina o czerpanie nielegalnych dochodówi i zgromadzenie ogromnego majątku. Nawalny wrócił w styczniu 2021 roku do Moskwy z Berlina, gdzie był leczony po otruciu chemicznym środkiem bojowym „Nowiczok”. Na lotnisku Szeremietiewo podczas kontroli paszportowej został zatrzymany pod zarzutem niewypełniania warunków zawieszenia wyroku w sprawie Yves Rocher. 2 lutego 2021 sąd zadecydował o odwieszeniu jego wyroku w efekcie czego Nawalny trafił do Kolonii Karnej nr 2 w Pokrowie w obwodzie włodzimierskim. Już w 2022 r. otrzymał kolejny wyrok, tym razem 9 lat więzienia.

Organizacje kierowane przez Nawalnego zostały w Rosji zdelegalizowane względnie uznane za „ekstremistyczne”. Większość jego najbliższych współpracowników wyjechała za granicę w obawie przed represjami.

Kresy.pl/TASS

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply