Czołowy białoruski opozycjonista, przebywający na emigracji w Polsce Pawieł Łatuszka twierdzi, że posiada informacje na temat stanu zdrowia przywódcy Białorusi.

Jak stwierdził Łatuszka “Łukaszenko ma zakaźno-alergiczne zapalenie mięśnia sercowego”. Emigracyjny polityk nie ujawnił jednak źródła tej informacji, jak podkreślił relacjonujący jego słowa, także działający na emigracji portal Zerkalo. Polityk powiedział jedynie, że informacja dotarła do jego organizacji. 

Łatuszka to były dyplomata białoruski. W latach 2002-2008 był ambasadorem swojego państwa w Warszawie. Z kolei w latach 2009-2012 był ministrem kultury. W tymże roku wysłany na placówkę w Paryżu, w 2013 r. został ambasadorem w Hiszpanii. Uważany za liberała w ramach władz Białorusi. W 2019 r. jego kariera załamała się. Wrócił do kraju, gdzie został dyrektorem Narodowego Teatru Akademickiego im. Janki Kupały.

Zwolniony ze stanowiska w sierpniu 2020 r. po poparciu jakie wyraził dla protestów przeciwko władzy Łukaszenki, których uczestnicy domagali się powtórzenia wyborów prezydenckich. Wkrótce potem udał się do Polski, gdzie przeszedł do działalności opozycyjnej. Dołączył do Rady Koordynacyjnej, jaka sformowała się w roli sztabu politycznego kontrkandydatki Łukaszenki Swietłany Cichanowskiej.

W zeszłym roku wybrany przez opozycjonistów na szefa Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego, który z inicjatywy Cichanowskiej ma pełnić rolę rządu na uchodźctwie.

Komentatorzy już 9 maja zwrócili uwagę na słabą dyspozycję Łukaszenki na obchodach “Dnia Zwycięstwa” w Moskwie. Jako jedyny z poradzieckich przywódców, Łukaszenko został przewieziony spod trybuny pod Grób Nieznanego Żołnierza znajdujący się w odległości około 300 m. Następni skrócił wizytę i udał się do Mińska. Nie pokazywał się publicznie aż do poniedziałku, gdy dał się nagrać w czasie wizyty w Centralnym Punkcie Dowodzenia Siłami Powietrznymi i Obrony Przeciwpowietrznej, jak opsiano opublikowane dziś nagranie.

 

 

 

zerkalo.io/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply