Nawalny ponownie skazany. Tym razem na 19 lat więzienia

Aleksiej Nawalny został w piątek skazany na 19 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze za przestępstwa związane z “ekstremizmem”.

Wyrok wydał moskiewski sąd na posiedzeniu odbywającym się w kolonii karnej nr 6 w obwodzie włodzimierskim, w której Nawalny odsiaduje swoje poprzednie kary.

Wśród przestępstw, o które został oskarżony Nawalny, znalazły się “organizacja grupy ekstremistycznej”, “nawoływanie do ekstremizmu”, “rehabilitacja nazizmu” i “utworzenie organizacji, która narusza prawa obywateli”.

Od 2011 r. Nawalny jest jednym z czołowych opozycjonistów obozu putinowskiego. Modus operandi polityka było animowanie Fundacji Walki z Korupcją, która oskarżała czołowych rosyjskich urzęników, w tym Władimira Putina o czerpanie nielegalnych dochodówi i zgromadzenie ogromnego majątku. Nawalny wrócił w styczniu 2021 roku do Moskwy z Berlina, gdzie był leczony po otruciu chemicznym środkiem bojowym „Nowiczok”. Na lotnisku Szeremietiewo podczas kontroli paszportowej został zatrzymany pod zarzutem niewypełniania warunków zawieszenia wyroku w sprawie Yves Rocher. 2 lutego 2021 sąd zadecydował o odwieszeniu jego wyroku w efekcie czego Nawalny trafił do Kolonii Karnej nr 2 w Pokrowie w obwodzie włodzimierskim. Już w 2022 r. otrzymał kolejny wyrok, tym razem 9 lat więzienia.

Organizacje kierowane przez Nawalnego zostały w Rosji zdelegalizowane względnie uznane za „ekstremistyczne”. Większość jego najbliższych współpracowników wyjechała za granicę w obawie przed represjami.

Kresy.pl / telegraph.co.uk

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Cudze chwalicie, swego nie znacie. Chwalicie szowinistę i defraudanta Nawalnego za to tylko, że jest przeciwko Putinowi, a zapomnieliście wstawiać się za Mateuszem Piskorskim, który przez trzy lata siedział w areszcie bez rozprawy. Lepiej jest i bezpiecznie pisać o obcych, zwłaszcza w Rosji.