Sąd karny w Skopje wydał w poniedziałek wyrok wobec byłych wysokich polityków, których uznał za odpowiedzialnych za szturm tłumu na budynek parlamentu w 2017 r.

Proces w sprawie głośnych zamieszek trwał półtora roku. Na ławie oskarżonych znaleźli się czołowi politycy z rządzącego do 2017 r. obozu partii WMRO-DPMNE. Były przewodniczący parlamentu Trajko Weljanovski został skazany na sześć lat i sześć miesięcy więzienia. Była minister transportu i komunikacji Mile Janakiewski usłyszała wyrok sześciu lat i trzech miesięcy pozbawienia wolności. Były minister nauki i edukacji Spiro Ristoski został skazany na sześć lat i trzy miesiące więzienia. Natomiast Władimir Atanasow, były dyrektor Zarządu Bezpieczeństwa i Kontrwywiadu (UBK) ma trafić za kraty na sześć lat.

Uzasadniając wyrok sędzia Ilija Trepkowski stwierdził, że politycy nie mogą osiągać swoich celów przemocą nawet powołując się na konieczność obrony państwa. Uznał on za udowodnione, że to wysocy politycy WMRO-DPMNE byli organizatorami wtargnięcia do parlamentu oraz wspierali oni szturmujący tłum zwolenników tej partii.

Prawicowa, narodowa partia WMRO-DPMNE sprawowała władze w Macedonii Północnej (wówczas Macedonii) w latach 2006-2017. W 2015 r. doszło w tym kraju do kryzysu społeczno-politycznego, gdy nastąpiły przecieki sugerujące, że władze nielegalnie podsłuchiwały polityków opozycji. Wywołało to uliczną mobilizację zwolenników opozycyjnej partii socjaldemokratycznej i zamieszki na ulicach Skopje. Protesty wypełnione starciami z policją i atakami na gmachy publiczne trwały także w 2016 r. Wynik wyborów w tymże roku ukształtował nowy parlament, w którym w maju 2017 r. wyłoniony został rząd socjaldemokratów i partii mniejszości albańskiej.

To właśnie kwestia albańska stała się detonatorem wydarzeń z 27 kwietnia 2017 r. Tłum zwolenników WMRO-DPMNE zgromadził się wówczas przed parlamentem by zaprotestować przeciwko powołaniu na przewodniczącego parlamentu Albańczyka Talata Xhaferiego przez formującą się nową koalicję. Wzburzenie zwolenników prawicy wzbudził fakt, że Xhaferi brał udział z zbrojnej rebelii miejscowych Albańczyków przeciwko władzom w Skopje w 2001 r.

Protest przerodził się w szturm parlamentu. Około dwustu zwolenników WMRO-DPMNE i nacjonalistów wdarło się do sali plenarnej. Doszło do pobicia ówczesnego lidera socjaldemokratów i późniejszego premiera Zorana Zaewa oraz jego zastępczyni w partii Radmili Šekerinskiej. Policja musiała użyć granatów hukowych by wyprzeć tłum z sali parlamentu.

24.mk/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply