Nawalnemu przyznano Nagrodę Sacharowa

Uwięziony rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny otrzymał w środę nagrodę Parlamentu Europejskiego w dziedzinie praw człowieka – Nagrodę Sacharowa.

O przyznaniu Nagrody Sacharowa Nawalnemu poinformował na Twitterze szef PE David Sassoli. „Walczył niestrudzenie przeciwko korupcji reżimu Władimira Putina. Kosztowało go to wolność i prawie życie. Dzisiejsza nagroda jest wyrazem uznania dla jego ogromnej odwagi i ponawiamy nasze wezwanie do jego natychmiastowego uwolnienia” – napisał Sassoli o Nawalnym.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Wyróżnienie noszące oficjalnie nazwę „Nagroda im. Sacharowa za wolność myśli” jest przyznawane przez Parlament Europejski od 1988 roku. Wśród jej laureatów znajdują się m.in. stowarzyszenie Memoriał, Alaksandr Milinkiewicz i Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy. Honoruje się nią osoby i organizacje broniące praw człowieka i podstawowych wolności. Laureaci Nagrody Sacharowa otrzymują 50 tys. euro.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Czołowy krytyk Kremla Aleksiej Nawalny trafił do szpitala 20 sierpnia ub. roku w Omsku na Syberii. Stracił przytomność na pokładzie samolotu, który leciał z Tomska do Moskwy. Na żądanie rodziny został przewieziony na leczenie do berlińskiej kliniki Charite. Niemieckie władze podały, że istnieją jednoznaczne dowody na próbę otrucia opozycjonisty środkiem bojowym z grupy Nowiczok. Później laboratoria w Szwecji i we Francji potwierdziły niezależnie od siebie niemieckie ustalenia, że Aleksiejowi Nawalnemu podano truciznę.

Nawalny wrócił w styczniu do Moskwy z Berlina. Na lotnisku Szeremietiewo podczas kontroli paszportowej został zatrzymany. Decyzją sądu umieszczono go w areszcie. 2 lutego sąd zadecydował o odwieszeniu jego wyroku 2,5 roku więzienia, w efekcie czego Nawalny trafił do Kolonii Karnej nr 2 koło Pokrowska w obwodzie włodziemierskim.

Już po aresztowaniu Nawalnego jego współpracownicy opublikowali materiał wideo, w którym opozycjonista zarzucił Władimirowi Putinowi, że za pieniądze z łapówek wystawił na brzegu Morza Czarnego pałac kosztujący 1,5 mld dolarów. W ciągu 3 dni nagranie zyskało na YouTube ponad 58 mln wyświetleń, stając się najpopularniejszym rosyjskim materiałem w tym serwisie.

Kresy.pl / reuters.com

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz