Według propozycji łotewskiego prezydenta Egilsa Levitsa, udział programów telewizyjnych nienadawanych w oficjalnych językach UE, powinien wynosić góra 20 proc. W praktyce oznacza to ograniczenie dla programów w języku rosyjskim.

Prezydent Łotwy, Egils Levits, zwrócił się do parlamentarnej komisji praw człowieka i spraw publicznych z propozycją zmiany ustawy o mediach elektronicznych. Chce jak podały we wtorek łotewskie media, żeby minimalny udział programów telewizyjnych nadawanych w oficjalnych językach Unii Europejskiej został zwiększony do 80 proc.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Według prezydenta, podstawowy pakiet dla odbiorców musi zawierać programy telewizyjne produkowane zarówno przez łotewskie stacje publiczne, jak i komercyjne, a także programy regionalne. Wszelkie programy dodatkowe w takim podstawowym pakiecie powinny być co najmniej w 80 proc. nadawane po łotewsku lub w którymś z 23 innych, oficjalnych języków Unii Europejskiej.

W praktyce, nowe regulacje dotyczyłyby stacji i programów rosyjskojęzycznych, których udział zostałby ograniczony do 20 proc.

Levits jest zarazem przekonany, że proponowane wymagania powinny dotyczyć także operatorów i dostawców sieci kablowych i mediów elektronicznych nadających programy telewizyjne.

„Silna przestrzeń informacyjna jest niezbędną częścią bezpieczeństwa kraju i demokracji na Łotwie” – powiedział łotewski prezydent. „Powinna być możliwość zapewnienia na poziomie legislacyjnym mieszkańcom Łotwy dostępu do wysokiej jakości, pluralistycznych programów telewizyjnych, wzmacniających tożsamość Łotwy jako części przestrzeni kulturowej Europy i przyczyniania się do włączania ich w ogólnoeuropejski dyskurs informacyjny”.

Prezydent dodał, że zmiany w prawie mają odnosić się do „kwestii rozpoznanej już dawno, której nie sposób było efektywnie rozwiązać poprzez inne mechanizmy”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Propozycje Levitsa wpisują się w podejmowane od paru lat działania łotewskich władz mające na celu ograniczenie wpływów i użytkowania języka rosyjskiego, szczególnie w przestrzeni publicznej, co wywiera znaczący wpływ na życie mniejszości rosyjskiej oraz osób rosyjskojęzycznych. Wcześniej informowaliśmy też, że władze Łotwy konsekwentnie zmniejszały zakres nauki i użycia języka rosyjskiego, by w 2018 roku uczynić w nich łotewski obowiązkowym językiem nauczania. Dotyczy to także innych szkół mniejszości. Rosyjska społeczność próbowała dochodzić swoich praw w sądach, ale 23 kwietnia ub. roku Sąd Konstytucyjny Łotwy uznał, że marginalizacja języka ojczystego Rosjan w przeznaczonych niegdyś dla nich szkołach jest zgodna z łotewskim prawem. Już w maju doprowadziło do protestów Rosjan na ulicach Rygi. W październiku 2019 roku w łotewskiej stolicy doszło do podobnej manifestacji, która według różnych źródeł zgromadziła od kilkuset do 5 tys. ludzi. Organizatorem akcji był Rosyjski Związek Łotwy. Miesiąc wcześniej rząd Łotwy przygotował projekt ustawy, który wprowadza używanie języka łotewskiego także do wszystkich przedszkoli w kraju.

Na Łotwie, według danych spisu ludności z 2011 r., żyje 550 tys. etnicznych Rosjan stanowiących niemal 27% wszystkich mieszkańców kraju. Według danych z 2019 roku tylko 64,3% wśród mieszkających na Łotwie Rosjan posiada jej obywatelstwo. Pozostali nie mają praw politycznych.

W ubiegłym roku łotewska narodowa rada ds. mediów elektronicznych tymczasowo zakazała retransmitowania w kraju rosyjskiej stacji publicznej RTR-Płanieta, poza Rosją nadawanej jako „RTR-Rossija”. Uznano bowiem, że szerzy ona nienawiść względem Ukraińców.

currenttime.tv / Unian / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz