W poniedziałek w łotewskim Sejmie odbyło się zaprzysiężenie nowego prezydenta Łotwy Egilsa Levitsa. Polityk musiał powtarzać tekst przysięgi, ponieważ za pierwszym razem pomylił się.

Jak podaje agencja Delfi, Levits pomylił się przysięgając, w jaki sposób będzie wypełniał swoje obowiązki. „Przysięgam, że cała moja praca będzie poświęcona dobru łotewskiego narodu. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby wspierać dobro łotewskiego państwa i jego ludności. Będę wiernie przestrzegać konstytucji Łotwy i praw kraju. Do wszystkich będę odnosił się sprawiedliwie i będę wypełniać swoje obowiązki sumiennie” – powiedział Levits.

Przewodnicząca parlamentu Ināra Mūrniece nakazała mu powtórzenie przysięgi, ponieważ Levits pomylił ostatnie słowo. Zamiast “sumiennie” (pēc sirdsapziņas) powinno być “świadomie” (pēc apziņas). Levits powtórzył tekst przysięgi prawidłowo. Później podpisał tekst przysięgi, który trafi go państwowego archiwum. Po złożeniu przysięgi wykonano hymn Łotwy.

W swoim wystąpieniu przed Sejmem nowy prezydent wyraził przekonanie, że w następnej dekadzie Łotwa może stać się nowoczesnym państwem. Jak mówił, aby uwolnić jej potencjał, należy “wziąć mopa i oczyścić podłogę ze wszystkiego, co zgromadziło się przez 30 lat”. Jego zdaniem jest to korupcja, finansowanie partii i szara strefa w gospodarce. Według niego w walce z nimi nie może być kompromisów.

Prezydent Levits podkreślał, że język łotewski jest językiem uczestnictwa całego narodu łotewskiego w procesach demokratycznych, a łotewskości należy nadać głębszą i silniejszą treść, łącząc ją z planami na przyszłość. Jednocześnie przekonywał, że łotewska tożsamość jest otwarta, a każdy przedstawiciel mniejszości narodowych może czuć się zaproszony do brania udziału w życiu kraju.

Jak pisaliśmy, nowego prezydenta wybrał łotewski parlament pod koniec maja br.  Ojciec Levitsa pochodził z rodziny żydowskiej, której członkowie zostali częściowo wymordowani w czasie drugiej wojny światowej. Rodzice Levitsa w 1972 wyemigrowali z ówczesnej Łotwy radzieckiej do RFN. To właśnie tam wykształcił się Levits, który jest prawnikiem.

Uprawnienia prezydenta w systemie politycznym Łotwy są ograniczone. Poza inicjatywą ustawodawczą jego rola jest głównie reprezentacyjna. Z tej roli Levits może się dobrze wywiązać bowiem w trakcie swojej kariery kilkukrotnie sprawował funkcję ambasadora. Był także wicepremierem i ministrem sprawiedliwości. Od 1995 do 2004 był sędzią Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, są w 2004 r. został sędzią w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jako taki był współautorem łotewskiej deklaracji niepodległości z 1991 roku i preambuły do łotewskiej konstytucji, która ustanowiła monopol języka łotewskiego oraz określiła tożsamość narodową jako wypływającą z tożsamości łotewskiej oraz grupy etnicznej Liwów. Według przedstawicieli mniejszości określiło to słowiańskich mieszkańców Łotwy w kategoriach nie obywateli bądź obywateli drugiej kategorii.

Kresy.pl / rus.delfi.lv

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply