W Hiszpanii nasila się kryzys migracyjny. Władze kraju utworzą w aglomeracji Madrytu dwa ośrodki dla nielegalnych imigrantów.

Rządowy projekt przewiduje, że obie placówki powstaną na terenach należących do hiszpańskiego ministerstwa obrony. Zostaną w nich zakwaterowani przybysze z Afryki, którzy w ostatnich tygodniach dotarli na Wyspy Kanaryjskie. “Pierwsza powstanie w Carabanchel, zaś druga w Alcala de Henares” – poinformował w poniedziałek dziennik “La Provincia” w oparciu o informacje rządu Pedro Sancheza.

W każdym z nich zakwaterowanie znajdzie po kilkaset osób.

Media zwracają uwagę, że realizację projektu utrudnią trwające od kilku tygodni animozje pomiędzy centrolewicowym rządem Sancheza a władzami wspólnoty autonomicznej Madrytu, którym przewodzi członkini centroprawicowej Partii Ludowej (PP) Isabel Diaz Ayuso.

Regionalne władze skarżą się, że są pomijane “w otrzymywaniu informacji” o planowanej inwestycji.

Przeczytaj: Hiszpania: Ponad 6 tys. nielegalnych imigrantów na liczącej 10 tys. mieszkańców wyspie

Od kilku miesięcy na Wyspy Kanaryjskie masowo napływają przybysze z Afryki. Od początku roku na archipelag dotarło już ponad 29 tys. nielegalnych imigrantów. Tylko w pierwszej połowie października dotarło tam 8,5 tys. przybyszów z Afryki.

W mediach społecznościowych pojawiają się zdjęcia i nagrania przedstawiające nielegalnych imigrantów, którzy przybyli na archipelag.

W związku z kryzysem migracyjnym hiszpańskie władze ogłosiły w połowie października stan sytuacji nadzwyczajnej.

Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat) podał we wrześniu, że w czerwcu br. 83 385 osób złożyło wnioski o ochronę międzynarodową w krajach UE. To 25-procentowy wzrost w porównaniu z czerwcem 2022 roku, gdy złożono 66 845 wniosków.

Unijna agencja Frontex podała we wrześniu, że w tym roku liczba nielegalnych migrantów wykrytych na granicach UE wzrosła o 18 proc., zaś szlakiem przez Morze Śródziemne przybyło ich o 96 proc. więcej. W ocenie agencji, presja migracyjna z Tunezji i Libii może się utrzymać.

Od stycznia do sierpnia 2023 roku wykryto łącznie 232 350 przypadków nielegalnego przekroczenia zewnętrznych granic UE. To o 18 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku i najwięcej w takim okresie od roku 2016.

polskieradio24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply