Hiszpańskie władze ogłosiły we wtorek stan sytuacji nadzwyczajnej. Powodem jest nasilająca się fala nielegalnej imigracji na Wyspy Kanaryjskie. Tylko w pierwszej połowie października na archipelag dotarło 8,5 tys. przybyszów z Afryki.

Wtorkowa decyzja hiszpańskiego resortu przeciwdziałania wykluczeniu, zabezpieczenia społecznego i migracji ma na celu usprawnienie mechanizmu przyjmowania imigrantów na terytorium Hiszpanii. Również w 2022 roku sytuację nadzwyczajną ogłoszono w związku z napływem ukraińskich uchodźców wojennych – podaje portal Forsal.pl.

Jak czytamy, resort chce w ten sposób “przyspieszyć wydawanie decyzji administracyjnych dotyczących nielegalnych imigrantów oraz umożliwić szybkie wydatkowanie środków z budżetu ministerstwa”.

Rząd Hiszpanii odrzucił w poniedziałek postulat władz wspólnoty autonomicznej Wysp Kanaryjskich. Regionalne władze wezwały centrolewicowy gabinet Pedro Sancheza do przejęcia pełnej kontroli nad nasilającą się na archipelagu presją migracyjną.

Zdaniem szefa MSW, Fernando Grande-Marlaska, władze archipelagu “mają wystarczające narzędzia”, aby sprostać presji migracyjnej. Na archipelag przybyło w tym roku ponad 23,5 tys. nielegalnych imigrantów.

Wcześniej najwyższą liczbę nielegalnych imigrantów odnotowano na archipelagu w 2006 roku. Przybyło wówczas 31,6 tys. cudzoziemców. Bieżący rok będzie więc prawdopodobnie rekordowy. Zwracaliśmy uwagę, że na liczącej 10 tys. mieszkańców kanaryjskiej wyspie El Hierro jest już ponad 6 tys. nielegalnych imigrantów.

Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat) podał we wrześniu, że w czerwcu br. 83 385 osób złożyło wnioski o ochronę międzynarodową w krajach UE. To 25-procentowy wzrost w porównaniu z czerwcem 2022 roku, gdy złożono 66 845 wniosków.

Unijna agencja Frontex podała we wrześniu, że w tym roku liczba nielegalnych migrantów wykrytych na granicach UE wzrosła o 18 proc., zaś szlakiem przez Morze Śródziemne przybyło ich o 96 proc. więcej. W ocenie agencji, presja migracyjna z Tunezji i Libii może się utrzymać.

Od stycznia do sierpnia 2023 roku wykryto łącznie 232 350 przypadków nielegalnego przekroczenia zewnętrznych granic UE. To o 18 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku i najwięcej w takim okresie od roku 2016.

forsal.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply