Według informacji działaczy Związku Polaków na Białorusi władze oświatowe w Grodnie blokują możliwość uczenia się w języku polskim.

Sprawa dotyczy grodzieńskiej Szkoły nr 36. To jedna z dwóch szkół publicznych na Białorusi w której nauczania odbywało się do zeszłego roku szkolnego w języku polskim. Władze Białorusi zadecydowały jednak o tym, że rozpoczną stopniową depolonizację szkoły służącej Polakom w Grodnie. Jak realizowana jest ta depolonizacja napisał w poniedziałek portal Znadniemna.pl.

Według portalu w Szkole nr 36 w roku szkolnym 2021/2022 otworzone zostaną dwie klasy w których nauczanie będzie się odbywać w języku polskim. Każda liczyć będzie 30 uczniów. Jednak chętnych jest więcej. Podanie o przyjęcie do tego rodzaju klasy złożyli jeszcze rodzice 29 dzieci. Jednak trzecia klasa nie zostanie otworzona ponieważ grodzieńskie władze oświatowe trzymają się planu utworzenia w szkole klasy, w której nauczanie będzie się odbywać w języku białoruskim.

Znadniemna.pl podkreśla, że to pierwsza inicjatywa utworzenia klasy białoruskojęzycznej w Grodnie od wielu lat. Generalnie miejscowe szkoły nauczają głównie w języku rosyjskim. Mieszkańcy nie wyrażają zresztą zapotrzebowania na klasy białoruskojęzyczne. Do tej, którą władze chcą zorganizować w Szkole nr 36 zgłoszono jak do tej pory tylko pięcioro dzieci. “Tak naprawdę rodzice, którzy napisali podania do białoruskiej klasy, liczą na to, że po rozpoczęciu roku szkolnego klasa ta zostanie zlikwidowana z uwagi na małe zainteresowanie, a ich dzieci będą się uczyć w Polskiej Szkole po polsku” – tłumaczy anonimowa przedstawicielka środowiska rodziców uczniów tej placówki, którą zacytował portal.

Według Znadniemna.pl rodzice uczniów uczących się w Szkole nr 36 skierowali do władz oświatowych w Grodnie pismo, w którym kontestują pomysł utworzenia klasy z białoruskim językiem nauczania sugerując, że warto utworzyć taką w każdej innej szkole, która nie służy polskiej mniejszości. “Ta szkoła powinna, bowiem służyć przede wszystkim interesom mieszkającej w Grodnie polskiej mniejszości narodowej, której przedstawicielami jesteśmy my, rodzice dzieci polskiego pochodzenia” – napisali rodzice.

W czasie ich wizyty w Wydziale Edukacji administracji obwodu grodzieńskiego, jego wicenaczelnik Galina Kurganskaja poinformowała jednak rodziców, że władze nie cofną swojej decyzji o utworzeniu w Szkole nr 26 tylko dwóch klas polskojęzycznych i, mimo braku zainteresowania, rozpoczną w tej szkole nauczanie w języku białoruskim.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Grodno jest głównym ośrodkiem zamieszkania etnicznych Polaków na Białorusi. W tym przygranicznym mieście zamieszkuje 78,2 tys. Polaków spośród wszystkich 287 tys. odnotowanych w spisie ludności Białorusi z 2019 r.

Szkoła nr 36 była do tej pory jedną z dwóch szkół publicznych w których proces nauczania był realizowany w języku polskim. Drugą była Szkoła nr 8 w Wołkowysku. Jak na razie brak informacji aby analogiczne zmiany zostały zastosowane w stosunku do niej. Natomiast według informacji jakie uzyskaliśmy u źródeł wśród Polaków z Wołkowyska w nowym roku szkolnym w Szkole nr 8 zostanie utworzona tylko jednak klasa złożona z 18 uczniów. Do tej pory każdego roku w tej szkole z polskim językiem nauczania tworzono dwie klasy.

Szkoła nr 36 w Grodnie i Szkoła nr 8 w Wołkowysku zostały utworzone w latach 90 XX w. na mocy specjalnego porozumienia między kompetentnymi przedstawicielami Polski i Białorusi. Ich budynki zostały wybudowane za fundusze publiczne pochodzące z państwa polskiego pod warunkiem, że szkoły te będą służyć polskiej mniejszości narodowej na Kresach.

Przez kilka lat rząd Białorusi przygotowywał projekt ustawy zakładający możliwość marginalizacji używania języka polskiego w tych szkołach. Na początku bieżącego roku projekt ten został przesłany pod obrady białoruskiego parlamentu. Tymczasem depolonizacja Szkoły nr 36 w Grodnie została wdrożona w myśl projektowanych przepisów jeszcze przed ich uchwaleniem.

znadniemna.pl/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply