Pomnik na cmentarzu byłej osady zesłańców, Polaków i Litwinów, Galaszor, został zdewastowany i prawdopodobnie zniszczony – informuje Stowarzyszenie Memoriał.

Jak poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych aktywista Stowarzyszenia Memoriał, Aleksiej Kamienskich, w Kraju Permskim w Rosji zdewastowano pomnik, upamiętniający Polaków i Litwinów – ofiar sowieckich represji.

Właśnie otrzymałem informację o likwidacji pomnika polskich i litewskich zesłańców, którzy zginęli w osadzie Galaszor na północy Kraju Permskiego. Sprzęt budowlany jechał bezdrożami, omijając miejscowości, by mieszkańcy, którzy opiekują się cmentarzem, nie podnieśli alarmu” – relacjonował Kamienskich, cytowany przez Memoriał. Dodajmy, że organizacja ta została przez rosyjskie władze zdelegalizowana. Zajmuje się dokumentowaniem zbrodni stalinowskich.

Jak podano, pomnik powstał w 2016 roku na cmentarzu byłej osady zesłańców Galaszor, która funkcjonowała w latach 1939-70. W 1945 roku i w kolejnych latach wywieziono tam około 60 litewskich i polskich rodzin, według tych informacji, „z terytorium Litwy”.

Mieszkali w barakach zbudowanych z wycinanego lasu. W 1957 roku wielu Litwinów zdołało wyjechać na Litwę, a Polaków – do Polski” – poinformował Memoriał. W Galaszorze pochowano blisko 100 deportowanych osób, przym czym część źródeł podaje niższe liczby. Do 1970 roku osada całkowicie opustoszała – zesłańcy opuścili „wioskę”, a miejscowi przenieśli się gdzie indziej.

Pomnik ufundowała litewska organizacja upamiętniająca ofiary represji. Pieniądze pochodziły m.in. ze społecznej zbiórki. Na pomniku widniały napisy: „Tutaj pochowano Litwinów i Polaków, ofiary represji politycznych 1945 roku” oraz „Pamiętamy o was, kochamy was, tęsknimy. Rodacy”. Na dwóch metalowych płytach wypisane były nazwiska ofiar represji.

Czytaj także: Niemcy: zbezczeszczono groby ofiar zbrodni SS. „Większość ofiar stanowili Polacy”

Telegram / interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply