Działacze niezależnego Związku Polaków na Białorusi odbyli konsultacje z przedstawicielką Ministerstwa Edukacji Narodowej i Szkolnictwa Wyższego RP.
Do wirtualnych konsultacji doszło 1 marca, jak podał portal ZPB – Znadniemna.pl. Prezes ZPB Andżelika Borys wraz z działaczami oświatowymi organizacji rozmawiała z z dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej minsiterstwa Moniką Poboży. Rozmowa dotyczyła perspektywy wyższej edukacji w Polsce dla młodych Polaków z Białorusi. Tamtejsza społeczność Polska liczy ponad 280 tys. osób. Niestety najliczniejsza społeczność kresowych Polaków ma do dyspozycji tylko dwie szkoły publiczne z polskim językiem nauczania, a i one są zagrożone depolonizacją przez projekt nowelizacji Kodeksu Oświatowego przygotowany przez rząd Białorusi. W dodatku na białoruskich uczelniach zamknięto już wszystkie fakultety polonistyczne.
W czasie spotkania Borys zasugerowała, że w związku z pandemią koronawirusa oraz kryzysem politycznym na Białorusi, który znacznie pogorszył relacje jej władz z Polską, młodzież polska z tego pierwszego państwa może napotkać na trudności we wstępowaniu na polskie wyższe uczelnie. Borys zaapelowała o „usprawnienie procedur, dotyczących wydawania młodym Polakom na Białorusi Karty Polaka, zwalniającej jej posiadaczy z opłaty za studia wyższe, a także o inne niuanse związane z kampanią rekrutacyjną”, napisał Znaniemna.pl.
Prezes ZPB prosiła również „żeby zwiększono liczbę stypendiów dla młodzieży pochodzenia polskiego w ramach programów, realizowanych przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej, a także o zwiększenie wysokości stypendiów dla polskiej młodzieży z Kresów”.
Borys oceniła rozmowy z przedstawicielami polskich władz jako „rzeczowe” i „szczere”. Jak twierdzi Znadniemna.pl „udało się nakreślić najważniejsze problemy, jakie podczas najbliższej kampanii rekrutacyjnej napotka polska młodzież z Białorusi”. Wraz z nią w konsultacjach uczestniczyli przedstawiciele ośrodków nauczania prowadzonych przez Związek: Danuta Karpowicz z Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego przy ZPB w Grodnie, Łarysa Krywonosowa z Polskiej Szkoły Społecznej im. Edwarda Woyniłłowicza przy ZPB w Mińsku oraz Eleonora Raczkowska-Jarmolicz ze Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Reytana w Baranowiczach.
Resort edukacji zadeklarował uwzględnienie postulatów ZPB w swoich działaniach.
znadniemna.pl/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!