Mołdawia ogłosiła zamiar wprowadzenia czasowych ograniczeń w imporcie zbóż i roślin oleistych z Ukrainy.
Takie oświadczenie złożył minister rolnictwa Mołdawii Vladimir Bolea podczas spotkania z szefem delegacji UE w Mołdawii Janisem Mazeixem, przekazuje w piątek portal NewsMaker.
Bolya ogłosił „zamiar tymczasowego zastosowania środków nałożonych przez niektóre kraje UE na import zbóż i nasion oleistych z Ukrainy”.
Jak poinformował minister, rząd zamierza zrekompensować rolnikom podatek akcyzowy od zużywanego przez nich oleju napędowego oraz dofinansować koszty środków na środki ochrony roślin i nawozy.
Przypomnijmy, że według wiceministra gospodarki Ukrainy Tarasa Kaczki, działania polskiego rządu ws. importu ukraińskich towarów rolnych kosztowały Kijów w zeszłym miesiącu 143 miliony dolarów.
Komisja Europejska poinformowała, że przyjęła we wtorek tymczasowe środki zapobiegawcze, dotyczące przywozu z Ukrainy czterech produktów rolnych: pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i słonecznika. Jak zaznaczono, środki te „mają one na celu złagodzenie wąskich gardeł logistycznych, dotyczących tych produktów w Bułgarii, na Węgrzech, w Polsce, Rumunii i na Słowacji”.
Wprowadzone restrykcje weszły w życie we wtorek 2 maja i będą obowiązywały do 5 czerwca 2023 roku. W tym okresie nasiona pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika, pochodzące z Ukrainy, mogą nadal być dopuszczane do swobodnego obrotu we wszystkich innych państwach członkowskich Unii Europejskiej, czyli oprócz wyżej wymienionych pięciu państw.
Jednocześnie, wskazane produkty rolne z Ukrainy mogą nadal znajdować się w obrocie lub tranzycie przez Polskę i cztery inne kraje, w ramach wspólnej celnej procedury tranzytowej. Mogą też trafiać do kraju lub terytorium poza UE.
KE zaznacza, że „jednocześnie Bułgaria, Węgry, Polska i Słowacja zobowiązały się do zniesienia jednostronnych środków dotyczących pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i słonecznika oraz wszelkich innych produktów pochodzących z Ukrainy”.
Komisja oświadcza też, że „odnosząc się do obaw rolników w państwach członkowskich sąsiadujących z Ukrainą, środki te podtrzymują zdecydowane zobowiązanie UE do wspierania Ukrainy i zachowania jej zdolności do eksportu zboża, które ma kluczowe znaczenie dla wyżywienia świata i utrzymania cen żywności na niskim poziomie w obliczu ogromnych wyzwań niesprowokowanej agresji rosyjskiej”.
Dodano, że wprowadzone przez Brukselę środki stanowią część ogólnego pakietu wsparcia, jakie zaproponowała. Zapowiedziano, że zostaną one uzupełnione wsparciem finansowym dla rolników Polsce, Bułgarii, Rumunii, na Węgrzech i Słowacji oraz dalszymi środkami, mającymi ułatwiać tranzyt zboża wywożonego z Ukrainy przez korytarze solidarności do innych państw członkowskich i krajów trzecich.
Ponadto, KE podkreśla, iż jest gotowa do ponownego wprowadzenia środków zapobiegawczych po wygaśnięciu obecnego rozporządzenia w sprawie zniesienia ceł na towary z Ukrainy w dniu 5 czerwca 2023 roku, o ile ta wyjątkowa sytuacja będzie się utrzymywać.
Czytaj także: MSZ Ukrainy składa notę protestacyjną w ambasadzie Polski. Chodzi o ukraińskie zboże
Kresy.pl/NewsMaker
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!