Ukraińskie władze reagują na ograniczenia importu zboża z tego kraju. MSZ Ukrainy złożyło protest w ambasadzie RP oraz przedstawicielstwie UE.

Rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko oświadczył, że w piątek w ambasadzie RP i przedstawicielstwie UE w Kijowie złożono noty protestacyjne. Stwierdził, że sytuacja jest „kategorycznie niedopuszczalna”. „Takie ograniczenia, bez względu na to, jak bardzo są uzasadnione, są niezgodne z układem stowarzyszeniowym między Ukrainą a UE oraz zasadami i normami jednolitego rynku UE” – powiedział Nikołenko, cytowany przez portal Europejska Prawda.

„Istnieją pełne podstawy prawne do natychmiastowego wznowienia eksportu ukraińskich towarów rolnych do Polski, Rumunii, Węgier, Słowacji i Bułgarii, a także kontynuacja niezakłóconego eksportu do innych państw członkowskich UE” – dodał.

Jak przekazał, strona ukraińska zaapelowała do partnerów o poszukiwanie wyważonego rozwiązania „na podstawie prawodawstwa unijnego, układu stowarzyszeniowego i w duchu solidarności”.

Jego zdaniem „to jedyny sposób, aby skutecznie przeciwstawić się agresywnej wojnie Rosji (…) i wzmocnić jednolity rynek UE”.

Zobacz także: Zełenski skrytykował Polskę i inne kraje, które zakazały importu zboża z Ukrainy. „To nie czas, by iść śladem Rosji”

Jak pisaliśmy, w piątek Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za kwestie handlu poinformował, że KE osiągnęła zasadnicze porozumienie z Bułgarią, Węgrami, Polską, Rumunią i Słowacją w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych.

„Kluczowe elementy umowy, uzgodnione również z Ukrainą, to: cofnięcie jednostronnych środków przez Polskę, Słowację, Bułgarię i Węgry; wyjątkowe środki ochronne dla 4 produktów: pszenicy, kukurydzy, rzepaku i ziaren słonecznika; pakiet wsparcia w wysokości 100 mln euro dla poszkodowanych rolników w 5 państwach członkowskich; zapewnienie badań niektórych innych produktów, w tym oleju słonecznikowego; prace nad zapewnieniem eksportu do innych krajów za pośrednictwem korytarzy solidarnościowych” – poinformował.

Jak informowaliśmy, wcześniej w piątek premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z komisarzem UE Dombrovskisem na temat sytuacji na rynku rolnym. “Sfinalizowaliśmy uzgodnienia z UE dotyczące zakazu importu tych produktów rolnych, które doprowadziły do destabilizacji na rynku w Polsce, czyli przede wszystkim chodzi o zboże i kukurydzę. Przedłużenie regulacji dot. ceł będzie obowiązywać od czerwca, do czerwca obowiązują obecne regulacje, co do których Polska podjęła bardzo intensywny proces negocjacji. Ja jadąc po drodze rozmawiałem z wiceprzewodniczącym KE Valdisem Dombrovskisem” – oświadczył szef rządu.

Czytaj także: Minister: Embargo na ukraińskie zboże co najmniej do końca roku

eurointegration.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz