Przewodniczący Episkopatu Niemiec kard. Reinhard Marx uważa, że niemiecka „Droga Synodalna zmieni Kościół”, a nadchodzący Synod Amazoński będzie miał duży wpływ także na Kościół w Europie. Mówi też, że Niemcy chcą dalej pracować nad wprowadzeniem w Kościele interkomunii z protestantami.

W miniony czwartek zakończyło się zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Niemiec w Fuldzie. Swoje wystąpienie miał tam m.in. przewodniczący niemieckiego episkopatu, kard. Reinhard Marx, określany przez media, w tym niemieckie, jako przedstawiciel „liberalnego skrzydła” w niemieckim Kościele.

W swoim wystąpieniu kard. Marx skomentował głośny list wysłany do niemieckich katolików w sprawie tzw. Drogi Synodalnej, czyli wspólnych obradach niemieckiego duchowieństwa i świeckich w sprawach wiary i Kościoła, przez papieża Franciszka. Kardynał ocenił, powołując się na nuncjusza apostolskiego w Niemczech, że Ojciec Święty dostrzega, że nadszedł czas wielkich zmian. Referując wystąpienie nuncjusza na zebraniu plenarnym powiedział:

– Papież Franciszek stwierdza jasno, że stoimy u progu przełomu dziejowego, w obliczu którego dyskusje są uprawnione i konieczne. Zachęca do kroczenia Drogą Synodalną i patrzenia w przyszłość z ufnością i chrześcijańską nadzieją.

 

Kard. Marx przekonuje też, że Watykan daje „zielone światło” Drodze Synodalnej, co ma być efektem jego rozmów w Rzymie. – Jesteśmy świadomi tego, że Droga Synodalna zmieni Kościół. Proces synodalny bez reform jest nie do pomyślenia – powiedział. – Dyskusji podlegają pojęcia ewangelizacji, teologia Ludu Bożego, znaczenie znaków czasu w świetle Ewangelii jako źródeł poznawczych.

Portal PCH24.pl zaznacza, że tematy te są poruszane obok czterech wielkich zagadnień Drogi Synodalnej: celibatu, moralności seksualnej, podziału władzy w Kościele oraz roli kobiet.

Przypomnijmy, że wcześniej Stolica Apostolska wystosowała list do niemieckich biskupów, wraz z krytyczną opinią Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych. Watykan przestrzegał episkopat Niemiec, że ich plany dotyczące tzw. „procesu synodalnego” naruszają normy kanoniczne, zmierzając do zmiany powszechnych norm i nauki Kościoła.

Przewodniczący niemieckiego Episkopatu mówił też o tzw. Synodzie Amazońskim, w którym weźmie osobisty udział.

– Na nadchodzącym synodzie mają zostać odnalezione nowe drogi ewangelizacji oraz odpowiedzi na kryzys ekologiczny w Amazonii – powiedział kard. Marx. – Szczególność tego synodu polega na tym, że w jednym regionie ma zostać skonkretyzowane to, co papież Franciszek zamyślił dla całego Kościoła w encyklice Laudato si’ (2015). I tak dokument przygotowawczy problematyzuje społeczne i ekologiczne skutki eksploatowania surowców jak drewno, ropa, gaz i metale szlachetne. Dyskusja obejmie także pożary, konflikty, wypędzenia rdzennych ludów i monokultury. Wewnątrzkościelne tematy to rdzenne tradycje i duszpasterstwo w trudno dostępnych regionach.

Kard. Marx wyraził przekonanie, że Synod Amazoński zmieni także Kościół katolicki w Europie:

 – Choć synod tematycznie odnosi się do określonego regionu w Ameryce Południowej, zalecenia sformułowane w dokumencie przygotowawczym wykraczają poza obszar geograficzny, częściowo dotykając całego Kościoła lub odnosząc się do przyszłości planety. Dzięki temu ścieżki duszpasterstwa w obszarze Amazonii mogą wskazywać kierunek malejącym Kościołom w Europie. Watykan podkreśla jednak słusznie, że rozwiązania z Ameryki Łacińskiej nie dadzą się po prostu kopiować.

Przewodniczący niemieckiego episkopatu z zadowoleniem mówił też o dopuszczeniu do Komunii świętej niektórych protestantów. Niemcy uczynili tak w ubiegłym roku, za zgodą papieża. Kardynał ma nadzieję, że sprawa ta będzie się rozwijać. Odwołał się też do niedawnego, wspólnego pisma grupy teologów katolickich i ewangelickich z Niemiec, którzy twierdzą, że rzekomo nie ma przeszkód teologicznych na drodze do interkomunii.

Przypomnijmy, że wśród niemieckich biskupów narasta spór o to, jak ma wyglądać „droga synodalna”. Chodzi o proces, który zapoczątkowali niemieccy biskupi w marcu, podczas wiosennej sesji plenarnej. Jego celem ma być wyjaśnienie zjawiska wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych, a do tematów prac należą też takie kwestie, jak podział władzy w Kościele, sensowność celibatu, a także możliwość kapłaństwa kobiet, czy zmian w katolickiej etyce seksualnej.

Sprawa Drogi Synodalnej wywołuje w Niemczech duże emocje. Wcześniej pisaliśmy, że przewodniczący episkopatu Niemiec kard. Reinhard Marx nie wykluczył zniesienia celibatu w niektórych regionach i podobnie wypowiadał się w sprawie kapłaństwa kobiet. Arcybiskup Kolonii kard. Rainer Maria Woelki otwarcie przestrzegł zaś przed schizmą w Kościele w Niemczech. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku w jednym z wywiadów kardynał Reinhard Marx sugerował, że niemiecki Kościół może zaakceptować błogosławienie parom homoseksualnym.

Czytaj więcej: Arcybiskup Kolonii przestrzegł przed schizmą w Kościele w Niemczech

Niemiecki „Stuttgarter Zeitung” komentując ostatnie zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Niemiec pisze na temat „drogi synodalnej” wyraźnie krytycznie:

„To ma tylko tak wyglądać jakby chodziło o synod. Sypie się piasek w oczy konserwatystom i próbuje uśpić przeciwników reform w Niemczech i w Rzymie. Do tego jeszcze wielu dziwi się, że Watykan denerwuję się z powodu tej lekceważącej prawo kościelne imprezy, która już w samym pojęciu sygnalizuje niemiecką „specjalną” drogę”.

Z kolei komentator regionalnej gazety “Rheinpfalz” z Ludwigshafen pisze m.in. „Wśród wiernych wrze, szczególnie katoliczki i młodzież domagają się zmian w Kościele”.

W poniedziałek, przed rozpoczęciem spotkania niemieckich biskupów, na miejscu odbył się protest około 600 osób, domagających się „reform w Kościele”. Były to głównie kobiety z Niemieckiego Katolickiego Związku Kobiet (kfd), największej organizacji zrzeszającej kobiety deklarujące wyznanie rzymskokatolickie (liczy ok. 450 tys. osób). Organizacja ta domaga się dostępu kobiet do wszystkich funkcji i urzędów w Kościele, w tym także do kapłaństwa. Szefowa tej organizacji uważa, że brak dostępu kobiet do kapłaństwa ma podłoże historyczne i hierarchiczne, a nie teologiczne.

Cytowany przez serwis „Deutsche Welle” wiceprzewodniczący niemieckiego Episkopatu, ordynariusz Osnabrück bp Franz-Josef Bode podkreślał, że nie można uniknąć tematu kobiet w Kościele. Biskup należy do grupy niemieckich hierarchów, którzy są za debatą na temat dopuszczenia kobiet do święceń diakonatu. Z kolei znana w Niemczech zakonnica, siostra Katharina Ganz, przełożona generalna franciszkanek z Oberzelle oświadczyła, że „kobiety muszą w Kościele upomnieć się o władzę”. Podkreślała też, że żaden papież nie ogłosił jak dotąd dogmatu, który zabroniłby kobietom dostępu do święceń.

Część komentatorów wiąże nadzieje z tym, że papież Franciszek zdoła przeciwdziałać niepokojącym tendencjom w niemieckim Kościele. Niedawno okazało się jednak, że w tej sprawie głównym doradcą Ojca Świętego jest kard. Walter Kasper, określany przez portal PCH24.pl jako „ jeden z największych ideologów współczesnego progresizmu kościelnego”. Kardynał przyznał, że to on za listem Franciszka do Niemców z czerwca tego roku. W opinii tego portalu. „każe to silnie powątpiewać w realną gotowość Stolicy Apostolskiej do stłumienia niekatolickich reform, które chcą przeprowadzić Niemcy”. Zwraca też uwagę, że w Niemczech „progresywni biskupi i świeccy zamierzają w wielu obszarach zerwać z katolickim nauczaniem i praktyką, upodabniając Kościół na ile to tylko możliwe do wspólnot protestanckich”.

Pch24.pl / dw.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. dls Maverick
    dls Maverick :

    A co tu zmieniac? Wystarczy poczytac Biblie i wywnioskowac czego chce Bog.–
    Jestes katolik?? To sprawdz ponizsze wersety w Biblii, nie len sie!
    1. Bog, nasz Ojciec ma na imie Jehovah (Jahwe). Ksiega Izajasza 42:8 Dlaczego Watykan zabrania uzywania Imienia Boga? (Jeremiasza 23:27). Imie Boga Jehowa lub Jahwe powtarza sie w Biblii 7 tys razy.
    Jezus zna imie Boga i sie nim poslugiwal (Jana 17:25, 26).
    Bog chce abysmy sie zwracali do Niego po imieniu (Psalm 105:1).
    Bog ma na imie Jehowa i jest jeden. Izajasza 45:5-6. W Pismie Sw nie istnieje slowo Trojca Swieta. Pan Jezus nigdy nie powiedzial, ze jest Bogiem.
    2. Dusza nasza jest smiertelna: Ksiega Ezehiela 18:4.
    3. Ksieza powinni miec jedna zone i dzieci: I List do Tymoteusza 3:2 (stad coniektorzy ksieza katoliccy to zboczency, nie przestrzegaja Biblii).
    4. Homoseksualizm jest obrzydlistwem: Ksiega Kaplanska 18:22
    5. Nie wolno jednoczesnie wspolzyc z osobami obydwu plci:
    Ksiega Kaplanska 20:13
    6. Nie bylo trzech kroli tylko Medrcy ze Wschodu: Sw. Mateusza 2:1-3
    Nie przyszli oni do zlobu tylko do domu, gdzie mieszkal Pan Jezus
    majac juz 2 latka: Sw. Mateusza 2:11 (Czemu Watykan to pozmienial..?.)
    7. Pan Jezus mial rodzenstwo: 4 ch braci i 2 siostry:
    Sw. Mateusza 13:54-56. Sw. Marka 3:32-34
    8. Kaplan nie moze pic wina w czasie Mszy: Ksiega Kaplanska 10:9 (!!)
    9. Rozwod, zasady: Ksiega Powtorzonego Prawa 24:1-3 (Jesli zona zdradza, maz jej wrecza list rozwodowy i bez pozwolenia ksiezy ma rozwod).
    10. Nie wolno sie modlic do obrazow, statuetek, wizerunkow:
    Dzieje 17:29, II List do Koryntian 5:7, Ksiega Izajasza 44:17-19
    – masz sie modlic tylko do Boga: Ksiega. Wyjscia 20:4-5.
    11. Glowa Kosciola jest wciaz zywy Jezus Chrystus, nie papiez, patriarcha czy guru:
    List do Kolosan 1:18; List do Efezjan 5:23. W Biblii nie ma takiego slowa: papiez.
    12. Planeta nasza: Ziemia jest niezniszczalna. Ks. Psalmow 104:5
    13. Zwierzeta tez maja dusze: Przyslow: 12:10
    14. Aby ogladac Boga, musisz przejsc przez Jezusa. Jana 14:6.
    W Biblii Swietej nie ma takich slow jak: Trojca Sw, papiez, czysciec. To tylko czesc prawdy wynikajacej z Biblii Swietej.