Przewodniczący Episkopatu Niemiec kard. Reinhard Marx uważa, że niemiecka „Droga Synodalna zmieni Kościół”, a nadchodzący Synod Amazoński będzie miał duży wpływ także na Kościół w Europie. Mówi też, że Niemcy chcą dalej pracować nad wprowadzeniem w Kościele interkomunii z protestantami.

W miniony czwartek zakończyło się zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Niemiec w Fuldzie. Swoje wystąpienie miał tam m.in. przewodniczący niemieckiego episkopatu, kard. Reinhard Marx, określany przez media, w tym niemieckie, jako przedstawiciel „liberalnego skrzydła” w niemieckim Kościele.

W swoim wystąpieniu kard. Marx skomentował głośny list wysłany do niemieckich katolików w sprawie tzw. Drogi Synodalnej, czyli wspólnych obradach niemieckiego duchowieństwa i świeckich w sprawach wiary i Kościoła, przez papieża Franciszka. Kardynał ocenił, powołując się na nuncjusza apostolskiego w Niemczech, że Ojciec Święty dostrzega, że nadszedł czas wielkich zmian. Referując wystąpienie nuncjusza na zebraniu plenarnym powiedział:

– Papież Franciszek stwierdza jasno, że stoimy u progu przełomu dziejowego, w obliczu którego dyskusje są uprawnione i konieczne. Zachęca do kroczenia Drogą Synodalną i patrzenia w przyszłość z ufnością i chrześcijańską nadzieją.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Kard. Marx przekonuje też, że Watykan daje „zielone światło” Drodze Synodalnej, co ma być efektem jego rozmów w Rzymie. – Jesteśmy świadomi tego, że Droga Synodalna zmieni Kościół. Proces synodalny bez reform jest nie do pomyślenia – powiedział. – Dyskusji podlegają pojęcia ewangelizacji, teologia Ludu Bożego, znaczenie znaków czasu w świetle Ewangelii jako źródeł poznawczych.

Portal PCH24.pl zaznacza, że tematy te są poruszane obok czterech wielkich zagadnień Drogi Synodalnej: celibatu, moralności seksualnej, podziału władzy w Kościele oraz roli kobiet.

Przypomnijmy, że wcześniej Stolica Apostolska wystosowała list do niemieckich biskupów, wraz z krytyczną opinią Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych. Watykan przestrzegał episkopat Niemiec, że ich plany dotyczące tzw. „procesu synodalnego” naruszają normy kanoniczne, zmierzając do zmiany powszechnych norm i nauki Kościoła.

Przewodniczący niemieckiego Episkopatu mówił też o tzw. Synodzie Amazońskim, w którym weźmie osobisty udział.

– Na nadchodzącym synodzie mają zostać odnalezione nowe drogi ewangelizacji oraz odpowiedzi na kryzys ekologiczny w Amazonii – powiedział kard. Marx. – Szczególność tego synodu polega na tym, że w jednym regionie ma zostać skonkretyzowane to, co papież Franciszek zamyślił dla całego Kościoła w encyklice Laudato si’ (2015). I tak dokument przygotowawczy problematyzuje społeczne i ekologiczne skutki eksploatowania surowców jak drewno, ropa, gaz i metale szlachetne. Dyskusja obejmie także pożary, konflikty, wypędzenia rdzennych ludów i monokultury. Wewnątrzkościelne tematy to rdzenne tradycje i duszpasterstwo w trudno dostępnych regionach.

Kard. Marx wyraził przekonanie, że Synod Amazoński zmieni także Kościół katolicki w Europie:

 – Choć synod tematycznie odnosi się do określonego regionu w Ameryce Południowej, zalecenia sformułowane w dokumencie przygotowawczym wykraczają poza obszar geograficzny, częściowo dotykając całego Kościoła lub odnosząc się do przyszłości planety. Dzięki temu ścieżki duszpasterstwa w obszarze Amazonii mogą wskazywać kierunek malejącym Kościołom w Europie. Watykan podkreśla jednak słusznie, że rozwiązania z Ameryki Łacińskiej nie dadzą się po prostu kopiować.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przewodniczący niemieckiego episkopatu z zadowoleniem mówił też o dopuszczeniu do Komunii świętej niektórych protestantów. Niemcy uczynili tak w ubiegłym roku, za zgodą papieża. Kardynał ma nadzieję, że sprawa ta będzie się rozwijać. Odwołał się też do niedawnego, wspólnego pisma grupy teologów katolickich i ewangelickich z Niemiec, którzy twierdzą, że rzekomo nie ma przeszkód teologicznych na drodze do interkomunii.

Przypomnijmy, że wśród niemieckich biskupów narasta spór o to, jak ma wyglądać „droga synodalna”. Chodzi o proces, który zapoczątkowali niemieccy biskupi w marcu, podczas wiosennej sesji plenarnej. Jego celem ma być wyjaśnienie zjawiska wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych, a do tematów prac należą też takie kwestie, jak podział władzy w Kościele, sensowność celibatu, a także możliwość kapłaństwa kobiet, czy zmian w katolickiej etyce seksualnej.

Sprawa Drogi Synodalnej wywołuje w Niemczech duże emocje. Wcześniej pisaliśmy, że przewodniczący episkopatu Niemiec kard. Reinhard Marx nie wykluczył zniesienia celibatu w niektórych regionach i podobnie wypowiadał się w sprawie kapłaństwa kobiet. Arcybiskup Kolonii kard. Rainer Maria Woelki otwarcie przestrzegł zaś przed schizmą w Kościele w Niemczech. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku w jednym z wywiadów kardynał Reinhard Marx sugerował, że niemiecki Kościół może zaakceptować błogosławienie parom homoseksualnym.

Czytaj więcej: Arcybiskup Kolonii przestrzegł przed schizmą w Kościele w Niemczech

Niemiecki „Stuttgarter Zeitung” komentując ostatnie zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Niemiec pisze na temat „drogi synodalnej” wyraźnie krytycznie:

„To ma tylko tak wyglądać jakby chodziło o synod. Sypie się piasek w oczy konserwatystom i próbuje uśpić przeciwników reform w Niemczech i w Rzymie. Do tego jeszcze wielu dziwi się, że Watykan denerwuję się z powodu tej lekceważącej prawo kościelne imprezy, która już w samym pojęciu sygnalizuje niemiecką „specjalną” drogę”.

Z kolei komentator regionalnej gazety „Rheinpfalz” z Ludwigshafen pisze m.in. „Wśród wiernych wrze, szczególnie katoliczki i młodzież domagają się zmian w Kościele”.

W poniedziałek, przed rozpoczęciem spotkania niemieckich biskupów, na miejscu odbył się protest około 600 osób, domagających się „reform w Kościele”. Były to głównie kobiety z Niemieckiego Katolickiego Związku Kobiet (kfd), największej organizacji zrzeszającej kobiety deklarujące wyznanie rzymskokatolickie (liczy ok. 450 tys. osób). Organizacja ta domaga się dostępu kobiet do wszystkich funkcji i urzędów w Kościele, w tym także do kapłaństwa. Szefowa tej organizacji uważa, że brak dostępu kobiet do kapłaństwa ma podłoże historyczne i hierarchiczne, a nie teologiczne.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Cytowany przez serwis „Deutsche Welle” wiceprzewodniczący niemieckiego Episkopatu, ordynariusz Osnabrück bp Franz-Josef Bode podkreślał, że nie można uniknąć tematu kobiet w Kościele. Biskup należy do grupy niemieckich hierarchów, którzy są za debatą na temat dopuszczenia kobiet do święceń diakonatu. Z kolei znana w Niemczech zakonnica, siostra Katharina Ganz, przełożona generalna franciszkanek z Oberzelle oświadczyła, że „kobiety muszą w Kościele upomnieć się o władzę”. Podkreślała też, że żaden papież nie ogłosił jak dotąd dogmatu, który zabroniłby kobietom dostępu do święceń.

Część komentatorów wiąże nadzieje z tym, że papież Franciszek zdoła przeciwdziałać niepokojącym tendencjom w niemieckim Kościele. Niedawno okazało się jednak, że w tej sprawie głównym doradcą Ojca Świętego jest kard. Walter Kasper, określany przez portal PCH24.pl jako „ jeden z największych ideologów współczesnego progresizmu kościelnego”. Kardynał przyznał, że to on za listem Franciszka do Niemców z czerwca tego roku. W opinii tego portalu. „każe to silnie powątpiewać w realną gotowość Stolicy Apostolskiej do stłumienia niekatolickich reform, które chcą przeprowadzić Niemcy”. Zwraca też uwagę, że w Niemczech „progresywni biskupi i świeccy zamierzają w wielu obszarach zerwać z katolickim nauczaniem i praktyką, upodabniając Kościół na ile to tylko możliwe do wspólnot protestanckich”.

Pch24.pl / dw.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  dls Maverick :

  A co tu zmieniac? Wystarczy poczytac Biblie i wywnioskowac czego chce Bog.–
  Jestes katolik?? To sprawdz ponizsze wersety w Biblii, nie len sie!
  1. Bog, nasz Ojciec ma na imie Jehovah (Jahwe). Ksiega Izajasza 42:8 Dlaczego Watykan zabrania uzywania Imienia Boga? (Jeremiasza 23:27). Imie Boga Jehowa lub Jahwe powtarza sie w Biblii 7 tys razy.
  Jezus zna imie Boga i sie nim poslugiwal (Jana 17:25, 26).
  Bog chce abysmy sie zwracali do Niego po imieniu (Psalm 105:1).
  Bog ma na imie Jehowa i jest jeden. Izajasza 45:5-6. W Pismie Sw nie istnieje slowo Trojca Swieta. Pan Jezus nigdy nie powiedzial, ze jest Bogiem.
  2. Dusza nasza jest smiertelna: Ksiega Ezehiela 18:4.
  3. Ksieza powinni miec jedna zone i dzieci: I List do Tymoteusza 3:2 (stad coniektorzy ksieza katoliccy to zboczency, nie przestrzegaja Biblii).
  4. Homoseksualizm jest obrzydlistwem: Ksiega Kaplanska 18:22
  5. Nie wolno jednoczesnie wspolzyc z osobami obydwu plci:
  Ksiega Kaplanska 20:13
  6. Nie bylo trzech kroli tylko Medrcy ze Wschodu: Sw. Mateusza 2:1-3
  Nie przyszli oni do zlobu tylko do domu, gdzie mieszkal Pan Jezus
  majac juz 2 latka: Sw. Mateusza 2:11 (Czemu Watykan to pozmienial..?.)
  7. Pan Jezus mial rodzenstwo: 4 ch braci i 2 siostry:
  Sw. Mateusza 13:54-56. Sw. Marka 3:32-34
  8. Kaplan nie moze pic wina w czasie Mszy: Ksiega Kaplanska 10:9 (!!)
  9. Rozwod, zasady: Ksiega Powtorzonego Prawa 24:1-3 (Jesli zona zdradza, maz jej wrecza list rozwodowy i bez pozwolenia ksiezy ma rozwod).
  10. Nie wolno sie modlic do obrazow, statuetek, wizerunkow:
  Dzieje 17:29, II List do Koryntian 5:7, Ksiega Izajasza 44:17-19
  – masz sie modlic tylko do Boga: Ksiega. Wyjscia 20:4-5.
  11. Glowa Kosciola jest wciaz zywy Jezus Chrystus, nie papiez, patriarcha czy guru:
  List do Kolosan 1:18; List do Efezjan 5:23. W Biblii nie ma takiego slowa: papiez.
  12. Planeta nasza: Ziemia jest niezniszczalna. Ks. Psalmow 104:5
  13. Zwierzeta tez maja dusze: Przyslow: 12:10
  14. Aby ogladac Boga, musisz przejsc przez Jezusa. Jana 14:6.
  W Biblii Swietej nie ma takich slow jak: Trojca Sw, papiez, czysciec. To tylko czesc prawdy wynikajacej z Biblii Swietej.