Zgodnie z tajnym amerykańsko-niemieckim porozumieniem, Zachód chce wymóc na Ukrainie rozpoczęcie negocjacji pokojowych, odpowiednio „dawkując” ilość przekazywanej Ukraińcom broni – tak wynika z informacji uzyskanych przez gazetę „Bild”.

Jak podaje niemiecka gazeta „Bild”, USA i Niemcy opracowały tajny plan, którego celem jest przymuszenie Ukrainy do rozpoczęcia negocjacji pokojowych z Rosją. Waszyngton i Berlin, według tych informacji, miały się „dogadać”, że będą dostarczać stronie ukraińskiej broń tylko w takich ilościach, żeby Ukraińcy mogli skutecznie bronić się przed rosyjską inwazją. Jednocześnie, ukraińska armia nie może zyskać możliwości przechylenia szali na swoją stronę.

„Niemiecko-amerykański plan: dostarczyć Kijowowi dokładnie taką ilość broni, aby ukraińska armia mogła utrzymać obecny front, ale nie była militarnie zdolna do odzyskania okupowanych terytoriów” – podaje niemiecki „Bild”.

 

Gazeta wyjaśnia, bezpośrednie zwrócenie się władz niemieckich i amerykańskich do włodarzy w Kijowie nie wchodzi w grę, z uwagi na niechęć ukraińskich władz do rozpoczynania jakichkolwiek negocjacji przed odzyskaniem utraconych terytoriów. Stąd pomysł na zorganizowanie intrygi, którą „Bild” określa mianem „okrężnej drogi”.

„Prezydent Wołodymyr Zełenski powinien sam dojść do wniosku, że negocjacje są konieczne” – powiedział w rozmowie z gazetą anonimowy przedstawiciel niemieckiego Urzędu Kanclerskiego.

Jednak ekspert wojskowy Gustav Gressel, cytowany przez „Bild”, uważa, że ta strategia nie ma prawa przynieść efektów. Zaznacza, że panujące na Zachodzie przekonanie, według którego wywieranie większej presji na Zełenskiego w kwestii negocjacji sprawi, że zaczną się poważne rozmowy, jest błędne. „Putin nie chce negocjować, on chce wygrać tę wojnę” – twierdzi Gressel.

Niemiecki Urząd Kanclerski zaprzeczył tym informacjom. „Dla rządu federalnego jest jasne, że do Ukrainy należy określenie celów wojskowych i politycznych w obronie przed rosyjską agresją. Niemcy stoją zdecydowanie po stronie Ukrainy. Będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne do obrony przed rosyjskim atakiem. Chodzi o obronę suwerenności i integralności terytorialnej, a tym samym o przetrwanie Ukrainy” – oświadczył rzecznik rządu w Berlinie.

Walka Ukrainy o broń i uwagę na forum międzynarodowym daje Putinowi szansę – pisze Bloomberg. Szczególnie przywódcy krajów Europy Wschodniej obawiają się, że brak odpowiedniego wsparcia wojskowego przymusi Ukrainę do negocjacji, a w najgorszym przypadku doprowadzi do przełamania ukraińskiej obrony.

Bild / rmf24.pl /Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    “Szczególnie przywódcy krajów Europy Wschodniej obawiają się, że brak odpowiedniego wsparcia wojskowego przymusi Ukrainę do negocjacji, a w najgorszym przypadku doprowadzi do przełamania ukraińskiej obrony.” – Bloomberg chyba zapomniał, że Węgry i Słowacja leżą w Europie Wschodniej a przywódcy tych krajów właśnie chcą zmuszenia neobanderowskich władz Ukrainy do negocjacji.