Od początku wojny na Ukrainie, liczba Niemców odmawiających służby wojskowej w Bundeswehrze z “powodów moralnych” wzrosła pięciokrotnie – podaje niemiecki dziennik Bild.

Niemiecka Ustawa Zasadnicza przewiduje, że przypadku częściowej lub powszechnej mobilizacji, powołani mogą być wszyscy mężczyźni w wieku od 18 do 59 lat. “To najwyraźniej budzi przerażenie nawet u żołnierzy” – pisze w piątkowym materiale dziennik Bild. Medium przypomina, że według Ustawy Zasadniczej (art. 4 ust. 3) nikt nie może być zmuszany do odbycia służby wojskowej z bronią wbrew swemu sumieniu.

Niemiecki rząd potwierdza, odpowiadając na pytania dziennika, że aktualnie coraz więcej osób powołuje się na to prawo i jest tendencja do unikania służby wojskowej.

W 2020 roku wpłynęły jedynie 142 wnioski dotyczące odmowy służby wojskowej, a w 2021 roku było ich już 209. Z kolei w 2022 roku, po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, liczba wniosków wzrosła do 1123. Wśród osób, której jej odmówiły znalazło się 450 cywilów, 438 rezerwistów, 226 żołnierzy szeregowych, ośmiu żołnierzy zawodowych i jeden ochotnik.

Przeczytaj: Rekordowa liczba niemieckich żołnierzy chce odejść z armii. “Nie spodziewali się konfliktu zbrojnego”

W bieżącym roku, do 30 kwietnia, wpłynęły już 672 takie wnioski. “To pokazuje, że przez długi czas strach przed udziałem w wojnie wydawał się niemieckim żołnierzom bardzo odległy. Od czasu ataku Putina na Ukrainę, z naruszeniem prawa międzynarodowego, ta obawa stała się znacznie bliższa” – pisze Bild.

Związek rezerwistów również potwierdził, że wzrosła liczba zapytań dotyczących udziału wojnie.

Bundestag może zadecydować o rozpoczęciu mobilizacji większością dwóch trzecich głosów. Wówczas do służby wosjkowej zostaną powołani mężczyźni do 60. roku życia.

Już w czerwcu ub. roku zwracaliśmy uwagę, że wraz z wybuchem wojny na Ukrainie coraz więcej żołnierzy chce przejść na emeryturę ze służby w Bundeswehrze. Wówczas także podkreślano, że idąc do wojska niemieccy żołnierze nie spodziewali się wybuchu wojny.

Zobacz także: Braki w zaopatrzeniu w każdym niemieckim oddziale

wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply