Szef niemieckiego MSZ Heiko Maas przebywając w piątek z wizytą w Helsinkach, oświadczył że Niemcy w dalszym ciągu postrzegają gazociąg Nord Stream 2 jako projekt komercyjny.

Maas podkreślił jednocześnie, że dywersyfikacja w dostawie energii w Europie zostanie zachowana. Szef niemieckiego MSZ odbył w piątek spotkanie w Helsinkach z szefem fińskiej dyplomacji Timo Soinim. Na pytanie o gazociąg Nord Stream 2 stwierdził, że dla Niemiec ma on charakter rynkowy.

Komentując z kolei sprawy polityczne i ryzyko zwiększenia zależności Europy od dostaw energii z Rosji, stwierdził, że w Europie i Niemczech jest potencjał do importu skroplonego gazu z USA i jest on większy niż wydajność Nord Stream 2.

ZOBACZ TAKŻE: Kolejny amerykański urzędnik grozi sankcjami za Nord Stream 2

Szef Niemieckiego MSZ dodał również, że rząd Niemiec wspiera powstanie międzynarodowego konsorcjum, które miałoby zapewnić kontynuowanie dostaw gazu przez Ukrainę. Jeśli rosyjski gaz nie będzie płynął przez terytorium Ukrainy do europejskich klientów, oznaczałoby to dla Kijowa wielomiliardowe straty z powodu utraty opłat przesyłowych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Gazociąg Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec będzie biegł również wzdłuż wyłącznej fińskiej strefy ekonomicznej na odcinku ponad 370 km. W kwietniu władze fińskie zgodziły się na jego budowę.

Kresy.pl / onet.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz