Szef niemieckiego MSZ Heiko Maas przebywając w piątek z wizytą w Helsinkach, oświadczył że Niemcy w dalszym ciągu postrzegają gazociąg Nord Stream 2 jako projekt komercyjny.

Maas podkreślił jednocześnie, że dywersyfikacja w dostawie energii w Europie zostanie zachowana. Szef niemieckiego MSZ odbył w piątek spotkanie w Helsinkach z szefem fińskiej dyplomacji Timo Soinim. Na pytanie o gazociąg Nord Stream 2 stwierdził, że dla Niemiec ma on charakter rynkowy.

Komentując z kolei sprawy polityczne i ryzyko zwiększenia zależności Europy od dostaw energii z Rosji, stwierdził, że w Europie i Niemczech jest potencjał do importu skroplonego gazu z USA i jest on większy niż wydajność Nord Stream 2.

ZOBACZ TAKŻE: Kolejny amerykański urzędnik grozi sankcjami za Nord Stream 2

Szef Niemieckiego MSZ dodał również, że rząd Niemiec wspiera powstanie międzynarodowego konsorcjum, które miałoby zapewnić kontynuowanie dostaw gazu przez Ukrainę. Jeśli rosyjski gaz nie będzie płynął przez terytorium Ukrainy do europejskich klientów, oznaczałoby to dla Kijowa wielomiliardowe straty z powodu utraty opłat przesyłowych.

Gazociąg Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec będzie biegł również wzdłuż wyłącznej fińskiej strefy ekonomicznej na odcinku ponad 370 km. W kwietniu władze fińskie zgodziły się na jego budowę.

Kresy.pl / onet.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply