Kalifornijski oddział NAACP, znanej lewicowej organizacji na rzecz praw kolorowych Amerykanów, wzywa władze USA do zmiany hymnu państwowego. Ich zdaniem obecny, czyli „Gwiaździsty Sztandar”, jest zbyt rasistowski.

Rezolucję wzywającą władze w Waszyngtonie do rezygnacji z „Gwiaździstego Sztandaru” wydał kalifornijski oddział Krajowego Stowarzyszenia Postępu Ludzi Kolorowych (NAACP). Organizacja ta, o lewicowym charakterze, słynie z działalności na rzecz praw kolorowych w USA.

Zdaniem szefowej kalifornijskiego oddziału NAACP, Alice Huffman, obecny hymn USA to „jedna z najbardziej rasistowskich, pro-niewolniczych i anty-czarnych pieśni w amerykańskim leksykonie”. Jej zdaniem, amerykański Kongres powinien zastąpić obecny hymn inną pieśnią, która – według niej – nie byłaby tak dyskryminująca względem znacznej części Amerykanów.

Prawdopodobnie pomysł ten ma związek z protestami graczy amerykańskiej logi futbolowej, przeciwko rzekomemu rasizmowi w USA. W ramach protestu, futboliści  klękają podczas hymnu zamiast, jak to jest przyjęte, stać na baczność. Huffman chwaliła inicjatorów tego protestu i powiedziała, że wszelkie kontrowersje wokół klęczących futbolistów znikną wówczas, gdy zniknie hymn. Na razie nie wiadomo, jak do jej pomysłów odniesie się centrala NAACP.

Według części lewicowych dziennikarzy z USA powołuje się na fragment trzeciej zwrotki hymnu, która w ich mniemaniu ma rasistowski charakter: „Żadne schronienie nie zdoła uratować najemników, niewolników. Przed okrutnościami ucieczki i ciemnością grobów”. Zwrotka ta zazwyczaj nie jest śpiewana.

Autorem słów hymnu USA był prawnik i poeta-amator Francis Scott Key, którego zainspirowało bombardowanie fortu McHenry przez brytyjskie okręty podczas wojny USA z Wielką Brytanią w 1812 roku. A dokładniej, widok amerykańskiej flagi, dumnie powiewającej pośród wybuchów i chmur dymu. Napisał wówczas wiersz, który szybko zyskał popularność. Zaczęto go również śpiewać, na melodię piosenki o Anakreontach, tj. popularnym londyńskim klubie dla dżentelmenów. Choć oficjalnie „Gwiaździsty Sztandar” był wykorzystywany już wcześniej, to stał się hymnem Stanów Zjednoczonych w 1931 roku.

Zdaniem części komentatorów, słowa hymnu USA należy rozpatrywać w kontekście czasu i miejsca, które zainspirowały jego słowa. Zwraca się uwagę, że urodzony w Nowym Jorku Francis Scott Key pisząc swój wiersz, wcale nie miał na myśli murzynów. Nie był entuzjastą niewolnictwa. Natomiast biorąc pod uwagę ostrzał Fort Henry w trakcie wojny 1812 roku bardziej prawdopodobne wydaje się, że pisząc o „najemnikach” miał na myśli najemnych żołnierzy z Hesji, którzy walczyli po stronie Brytyjczyków.

Z kolein termin „niewolnicy” można odnieść do marynarzy Royal Navy, którzy w tamtym okresie często pochodzili z łapanek, przeprowadzanych na ulicach miast, głównie portowych, przez specjalne grupy (tzw. Press gangs). Wielu szeregowych marynarzy wcielano siłą do brytyjskiej marynarki na wiele lat. Był to zresztą popularny temat pieśni żeglarskich. Ponadto, już w czasach wojny o niepodległość USA, Anglików nazywano pejoratywnie „niewolnikami króla”.

Przeczytaj także: Premier Kanady zmienił arbitralnie słowa hymnu na neutralne płciowo

Stefczyk.info / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply