Po objęciu władzy w Białym Domu przez ekipę Donalda Trumpa, wysoki rangą doradca z Narodowej Rady Bezpieczeństwa Domu sugerował, że amerykańskie wojska powinny zostać wycofane z Europy Środkowej i Wschodniej w ramach „przeformatowania” polityki względem Rosji.

Jak informuje “Washington Examiner”, powołując się na portal “Daily Beast”, w lutym 2017 roku, po objęciu prezydentury przez Donalda Trumpa, czołowy urzędnik Białego Domu sugerował, że amerykańskie wojska powinny zostać wycofane z obszarów Europy Środkowej i Wschodniej, znajdujących się w pobliżu rosyjskich granic.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Według “Daily Beast”, chodziło o Kevina Harringtona, wysokiego rangą urzędnika ds. planowania strategicznego z Narodowej Rady Bezpieczeństwa. Sugerował on, że wycofanie sił USA z obszarów w pobliżu rosyjskich granic miałoby mieć na celu „przeformatowanie naszych [amerykańskich – red.] interesów w kontekście nowych relacji z Rosją”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W opinii Harringtona, uważającego nałożone na Rosję sankcje gospodarcze za szkodliwe dla Stanów Zjednoczonych, oddziały USA znajdujące się w krajach bałtyckich  powinny były zostać wycofane lub przemieszczone gdzie indziej. W ten sposób chciał udobruchać Kreml i umożliwić administracji Trumpa ustalenie, czy Rosja podjęłaby próbę ustanowienia przyjaznych relacji z Waszyngtonem.

Portal powołuje się na byłego urzędnika Białego Domy, który był świadkiem propozycji Harringtona. Zaznaczono, że nigdy nie została ona wdrożona. Byłby to jednak pierwszy znany przypadek, gdy wysoki rangą doradca z Białego Domu przychylał się do relokacji amerykańskich wojsk celem usatysfakcjonowania władz Rosji.

Były oficjel powiedział, że jego zdaniem pomysł ten nie był rozważny i że Kreml odebrałby ten ruch jako przyzwolenie ze strony USA na dodatkowe prowokacje w takich obszarach jak Ukraina i Syria. – Wyczułem, że coś dajemy i nie było jasne, co zyskujemy w zamian – powiedział. Dodał też, że Harrington mógł dalej nie forsować swojej propozycji ze względu na prawdopodobieństwo, że gen. H. R. McMaster, obecnie doradca ds. bezpieczeństwa narodowego przy prezydencie Donaldzie Trumpie, będzie się jej zdecydowanie sprzeciwiać. McMaster objął stanowisko w lutym 2017 roku.

Przeczytaj: Politico: armia USA nieprzygotowana, by stawić czoła Rosji w Europie

washingtonexaminer.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz