Irańscy komandosi z Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej przejęli statek “związany z Izraelem” – poinformowała w sobotę irańska państwowa agencja IRNA. Do zdarzenia miało dojść w okolicy cieśniny Ormuz.

Irańscy komandosi zeszli na pokład statku ze śmigłowca. Tankowiec pływa pod banderą Portugalii. Irańska państwowa agencja IRNA podaje, że jednostka należy do firmy izraelskiego biznesmena.

Strona irańska poinformowała, że jednostka przemieszczała się na wodach terytorialnych Iranu.

W sieci opublikowano nagranie zdarzenia.

W związku z doniesieniami rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari oświadczył, że “Iran poniesie konsekwencje w przypadku dalszej eskalacji”. “Jesteśmy również gotowi odpowiedzieć” – dodał.

Sytuacja na Bliskim Wschodzie staje się coraz bardziej napięta. Izrael, jak podają tamtejsze media, spodziewa się ze strony Iranu lub powiązanych z nim organizacji ataku odwetowego, w odpowiedzi na izraelskie uderzenie w rejonie Damaszku w Syrii. Zginęło w nim kilku członków Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

W piątek Hezbollah przeprowadził duży atak rakietowy na północny Izrael z terytorium Libanu. Według oświadczenia tej organizacji, wystrzelono kilkadziesiąt rakiet w kierunku stanowisk artylerii Sił Obronnych Izraela (IDF). Atak nastąpił niedługo po tym, jak IDF uderzyła w kilka budynków na południu Libanu, twierdząc, że są tam członkowie Hezbollahu.

W związku z sytuacją USA przerzucają dodatkowe siły na Bliski Wschód, a prezydent Joe Biden przyznał, że spodziewa się irańskiego ataku odwetowego “prędzej niż później”.

Czytaj także: Iran przysięga ukarać Izrael za atak na ambasadę w Syrii

Izrael zagroził, że aby zmusić Hezbollah do odejścia znad granicy, jest gotów pójść na wojnę. Z północnego pogranicza ewakuowano już około 70 tys. ludzi. Jak dotąd w potyczkach na granicy po stronie izraelskiej zginęło ośmiu cywilów, a także 10 żołnierzy i rezerwistów. Doszło także do kilku ataków z Syrii, bez żadnych strat. Hezbollah twierdzi, że stracił 273 członków zabitych podczas potyczek.

Przeczytaj: Bloomberg: Stany Zjednoczone uważają, że Iran w nadchodzących dniach może zaatakować Izrael

apnews.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply