Palestyńczycy żyjący w blokowanej przez Żydów Strefie Gazy cierpią z powodu bezprecedensowego ubóstwa. Niektórzy są zmuszeni nawet do przeszukiwania śmieci, aby znaleźć coś do jedzenia – powiedział szef agencji ONZ ds. uchodźców palestyńskich (UNRWA).

Palestyńczycy mieszkający w Strefie Gazy pod blokadą izraelsko-egipską rozpoczętą w 2007 roku przeszukują śmieci, aby znaleźć pożywienie – powiedział w poniedziałek szef agencji ONZ ds. uchodźców palestyńskich (UNRWA), ujawniając, że ubóstwo i bezrobocie na zablokowanym terytorium wzrosły do bezprecedensowego poziomu, a sytuacja prawdopodobnie pogorszy się w związku z pandemią.

„W Gazie ludzie przeszukują śmieci” – powiedział szef UNRWA Philippe Lazzarini, jak donosi brytyjska gazeta The Guardian. „Coraz więcej ludzi walczy o zapewnienie swoim rodzinom jednego lub dwóch posiłków dziennie”.

Wypowiedź Lazzariniego padła w czasie, gdy agencja ONZ boryka się z problemami finansowymi, wywołanymi utratą w 2018 roku całego finansowania od USA, największego jej donatora.

Stany Zjednoczone przekazały UNRWA 360 milionów dolarów w 2017 roku, 60 milionów dolarów w 2018 roku i nic w zeszłym i bieżącym roku. Prezydent USA Donald Trump powiedział w styczniu 2018 r., że Palestyńczycy muszą wrócić do rozmów pokojowych z Izraelem, aby otrzymać pieniądze z pomocy USA. Od tego czasu przedstawił plan rozwiązania konfliktu, który bardzo sprzyja Izraelowi i został odrzucony przez Palestyńczyków.

Lazzarini powiedział, że agencja ONZ stoi w obliczu szacowanego niedoboru około 200 milionów dolarów od chwili obecnej do końca 2020 roku, jeśli agencja chce utrzymać wszystkie usługi w pięciu obszarach działalności, w tym w szkołach, ośrodkach zdrowia i opiece społecznej.

Strefa Gazy, o powierzchni 375 kilometrów kwadratowych, jest domem dla około 2 milionów Palestyńczyków, z czego ponad połowa to uchodźcy. Od 2007 roku oblężona enklawa znajduje się pod izraelską i egipską blokadą, która zniszczyła jej gospodarkę i pozbawiła jej mieszkańców wielu niezbędnych towarów, w tym żywności, paliw i lekarstw.

CZYTAJ TAKŻE: Minister obrony Izraela: nie zaprzestaniemy uderzeń w cele w Strefie Gazy

Zobacz również: “To powolna śmierć”. Izrael zalewa uprawy w Strefie Gazy tuż przed zbiorami

W objętej embargiem enklawie sytuacja humanitarna pogarsza się z dnia na dzień ponieważ 90% granic lądowych i morskich oraz jej dostęp do świata zewrznętrznego znajduje się pod kontrolą Izraela i Egiptu.

ONZ ostrzegła w raporcie dla społeczności międzynarodowej z 2012 r., że Gaza nie będzie zdatna do życia do 2020 r. Ponadto Bank Światowy ostrzegł w 2018 r., że gospodarka Gazy znajduje się w „upadku”, wzywając Izrael i społeczność międzynarodową do pilnego podjęcia działania mające na celu uniknięcie „natychmiastowej zapaści” na terytorium Palestyny.

UNRWA oświadczyła w zeszłym roku, że obecnie około 620 000 mieszkańców Gazy żyje w skrajnym ubóstwie, co oznacza tych, którzy nie mogą zaspokoić swoich podstawowych potrzeb żywieniowych i którzy muszą przeżyć za 1,60 dolara dziennie. Prawie 390 000 osób żyje w absolutnym ubóstwie. Aż 2 miliony mieszkańców Strefy Gazy jest zależnych od usług świadczonych przez UNRWA.

Według raportu Banku Światowego, bezrobocie w Gazie wynosi obecnie ponad 50% i ponad 70% wśród młodzieży. Według danych Palestyńskiej Generalnej Federacji Związków Zawodowych, wskaźnik ubóstwa w Strefie Gazy osiągnął 80%.

Ponadto 77% domów w Gazie zostało zniszczonych i uszkodzonych w wyniku izraelskich ataków, pozostawiając tysiące rodzin bez dachu nad głową lub przesiedlonych w wyniku okaleczonego procesu odbudowy, twierdzi Anne Jellema, szefowa holenderskiej fundacji pomocy humanitarnej Run4.

Przeczytaj: Władze palestyńskie sprzeciwiają się izraelskiej kolonizacji

Zobacz: Izraelskie lotnictwo zaatakowało cele w Strefie Gazy. Wcześniej doszło do rakietowego ostrzału terytorium Izraela

Kresy.pl / theguardian.com / dailysabah.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply