W piątek podczas pogrzebu siedmiu funkcjonariuszy zabitych w tym tygodniu w izraelskim nalocie na teren irańskiej ambasady w Syrii, Iran ogłosił zobowiązanie do ukarania Izraela.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, w piątek podczas pogrzebu siedmiu funkcjonariuszy zabitych w tym tygodniu w izraelskim nalocie na teren irańskiej ambasady w Syrii, Iran ogłosił zobowiązanie do ukarania Izraela.

Telewizja państwowa pokazała demonstrantów niosących zdjęcia zabitych i transparenty z hasłami takimi jak „Śmierć Izraelowi” i „Śmierć Ameryce”.

Wśród ofiar śmiertelnych był jeden z czołowych żołnierzy Iranu, generał brygady Mohammad Reza Zahedi, dowódca Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), który w poniedziałek odwiedzał teren ambasady Iranu w stolicy Syrii, Damaszku.

„Żaden czyn wroga przeciwko świętej republice islamskiej nie pozostanie bez odpowiedzi” – powiedział zgromadzonemu w Teheranie tłumowi generał dywizji Hossein Salami, naczelny dowódca IRGC. „Nasi odważni ludzie ukarzą reżim syjonistyczny”.

Były dowódca Gwardii Mohsen Rezaei, komentując możliwość odwetu wobec Izraela, powiedział: „Decyzja została podjęta. Na pewno zostanie wdrożona”.

W poniedziałkowe popołudnie budynek irańskiego konsulatu w dzielnicy Mezzeh w stolicy Syrii, Damaszku stał się celem uderzenia izraelskich samolotów. Reporter państwowej syryjskiej agencji informacyjne SANA przekazał, że atak spowodował poważne zniszczenie budynku i a także sąsiednich gmachów, co potwierdzają obrazy z miejsca zdarzenia.

„Około 12:17 dzisiaj izraelski wróg rozpoczął agresję powietrzną z kierunku okupowanych wzgórz Golan w Syrii, celując w budynek irańskiego konsulatu w Damaszku” – podała SANA, cytując źródło wojskowe. „Nasze środki obrony powietrznej odpowiedziały na rakiety agresora i zestrzeliły część z nich. Agresja doprowadziła do zniszczenia całego budynku oraz śmierci i obrażeń osób znajdujących się w środku, trwają prace nad wydobyciem ciał”. Agencja podała również, że izraelski atak spowodował też poważne zniszczenia „sąsiednich budynków”. “Times of Israel twierdzi, że celem był budynek “przylegający” do ambasady.

Na miejscu zdarzenia przebywał w czasie zdarzenia minister spraw zagranicznych Syrii Fajsal Mekdad, który podkreślił, że Izraelczycy nie są w stanie zaburzyć relacji między jego państwem i Iranem.

Ambasador Iranu w Damaszku Hossein Akbari potwierdził doniesienia o izraelskim ataku i powiedział, że Izraelczycy wystrzelili sześć rakiet. Według niego w wyniku ataku zginęło od pięciu do siedmiu osób, w tym kilku irańskich doradców wojskowych, którzy byli w budynku. Wśród zabitych w ataku było także dwóch policjantów.

„Na tę akcję udzielimy zdecydowanej odpowiedzi” – zapowiedział. „Ten reżim nie szanuje prawa międzynarodowego” – tak określił Izrael. „Będziemy wspierać opierający się naród [Palestyny] i nie będziemy się bać przestępczego charakteru tego reżimu”.

W izraelskim ataku zginęli dowódca Sił Specjalnych Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej generał brygady Mohammad Reza Zahedi i jego zastępca Mohammad Hadi Hadżi Rahimi. Zahedi to ważny funkcjonariusz Korpusu. Był dowódcą jego sił powietrznych, lądowych, potem odpowiadał z ramienia jego sił specjalnych za kluczowy dla Teheranu Liban. To prawdopodobnie najwyższy stopniem oficer Korpusu zabity od czasu amerykańskiego zamachu na dowódcę Sił Specjalnych gen. Ghasema Solejmaniego w styczniu 2020 r.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Irańczycy są obecni w Syrii od dekady. Wsparcie materiałowe, kadrowe i operacyjne Teheranu, realizowane przede wszystkim za pośrednictwem Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, walnie przyczyniło się do zwycięstwa władz Syrii. Teheran zmobilizował do wsparcia al-Asada powiązany ze sobą libański Hezbollah, czy organizacje szyitów irackich. W Syrii pojawiali się także, za sprawą Iranu, szyiccy bojownicy z Afganistanu. Irańczycy i ich sprzymierzeńcy są jednak w Syrii regularnym celem ataków Izraelczyków, a czasem Amerykanów.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply