Rosjanie instalują na wieżach czołgów improwizowane osłony, mające zwiększyć ochronę przed atakującymi od góry przy użyciu dronów, amunicji krążącej czy rakiet przeciwpancernych typu Javelin.

Serwis „The Drive-The War Zone” opisał przykłady stosowania przez Rosjan improwizowanych, prowizorycznych osłon, mających zabezpieczać pojazdy opancerzone, głównie czołgi, przed atakami z góry – przynajmniej w pewnym stopniu. Dotyczy to głównie obrony przez amunicją krążącą i innymi dronami, których taktyka zwalczania pojazdów opancerzonych polega na atakowaniu ich z góry, w miejsca najsłabiej opancerzone. W ostatnim czasie, licznych przykładów skuteczności takiej taktyki dostarczył konflikt armeńsko-azerski w Górskim Karabachu. Dodajmy, że ten sposób działania wykorzystują też systemy przeciwpancernych pocisków kierowanych, jak np. amerykańskie javeliny. Nowe osłony miałyby zmniejszać prawdopodobieństwo zniszczenia czołgu w wyniku ataku pociskiem systemu Javelin.

ZOBACZ: Zmasowane ataki azerskich dronów w Górskim Karabachu [+VIDEO]


Według opinii rzecznika Trybunału Sprawiedliwości UE, tzw. mechanizm warunkowości „pieniądze za praworządność” jest zgodny z unijnymi traktatami i proponuje oddalenie skarg Polski i Węgier w tej sprawie. „To przed czym przed rokiem przestrzegaliśmy staje się faktem” - komentuje wiceminister Kaleta.

W czwartek rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Manuel Campos Sanchez-Bordona, wydał opinię, według której należy oddalić skierowane do TSUE skargi rządów Polski i Węgier dotyczące tzw. systemu warunkowości. Chodzi o mechanizm, który oficjalnie ma służyć do „ochrony budżetu UE w przypadku naruszeń zasad państwa prawnego”.


W Austrii za odmowę szczepienia grozić będzie kara grzywny lub aresztu.

Jak informowaliśmy, od 1 lutego 2022 roku na osoby niezaszczepione przeciwko koronawirusowi austriackie władze będą mogły nałożyć grzywnę do 3600 euro. Grzywna do 1450 euro grozić będzie osobom, które nie zaszczepią się dawką „przypominającą”. Taki poziom kary można znaleźć w projekcie ustawy Ministerstwa Zdrowia, która ma na celu wprowadzenie wymogu szczepień w systemie ochrony zdrowia.

Według zaktualizowanego projektu ustawy Austriacy, którzy się nie zastosują do obowiązku, otrzymają wezwanie z urzędu okręgowego z miesięcznym terminem na wykonanie szczepienia. W razie odmowy władze będą miały prawo nałożyć grzywnę do 3,6 tys. euro lub miesiąc aresztu. Gdy mimo to wezwany obywatel się nie zaszczepi, urząd nałoży kolejne 3,6 tys. euro kary.Jak podkreślono - policja nie będzie jednak nikogo doprowadzać siłą do punktów szczepień.


Opracowany przez unijną komisarz ds. równości dokument dotyczący „komunikacji inkluzywnej” postuluje, by oficjalnie nie używać takich sformułowań jak „panie i panowie”, „obywatel” czy określeń kojarzących się z chrześcijaństwem, jak „Boże Narodzenie” i „Maria”. Po fali krytyki KE zapowiedziała poprawki.

Media opisują sprawę nowego, wewnętrznego przewodnika ​Komisji Europejskiej dotyczącego „komunikacji inkluzywnej”. Został opracowany przez eurokomisarz ds. równości, Helenę Dalli. Twierdziła, że pomoże on „nikogo nie urazić”.


Turcja oczekuje, że kwestia jej mediacji w rozwiązaniu konfliktu między Ukrainą a Rosją zostanie wyjaśniona po zaplanowanych na 3 grudnia rozmowach między prezydentem Władimirem Putinem i prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem. (więcej…)


Nowe obostrzenia wprowadzone w Niemczech zakładają, że osoby niezaszczepione nie będą mogły wchodzić na teren większości sklepów i obiektów rekreacyjnych. Niewykluczone też, że od lutego 2022 roku szczepienia w Niemczech będą obowiązkowe.

Ustępująca kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz jej następca Olaf Scholz spotkali się z liderami władz regionalnych, aby omówić temat obostrzeń, których wprowadzenie miałoby pomóc w walce z czwartą falą koronawirusa SARS-CoV-2.


Cenisz naszą pracę?

Doceń ją

Pin It on Pinterest