W czwartkowym artykule opisującym wizytę Antonego Blinkena w Niemczech, portal Los Angeles Times oskarża Polskę o „unikanie swojej roli w nazistowskim ludobójstwie”.

Jak czytamy w czwartkowym artykule Los Angeles Times opisującym wizytę Antonego Blinkena w Niemczech: „Uczeni twierdzą, że Niemcy wiodą prym w przyjmowaniu odpowiedzialności za Holokaust, podczas gdy inne kraje, takie jak Austria i Polska, bardziej unikają swojej roli w nazistowskim ludobójstwie”.

W Berlinie Blinken odwiedził Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, mówił przy nim o „trudnej sytuacji Żydów w Białymstoku, gdzie bigoteryjni mieszkańcy palili brody rabinom i podpalali synagogi na długo przed II wojną światową i Holokaustem”. Potem przypomniał rodzinę swojego ojczyma, której członków „spędzono w Białymstoku i wywieziono do obozów zagłady. Przeżył tylko jeden chłopiec”. Był to przyszły ojczym Blinkena.

Blinken powiedział, że wiele osób w społeczeństwie odmówiło wypowiedzenia się przeciwko „powstaniu nazistów” i uporczywemu, systematycznemu atakowi na Żydów. „Zło było widoczne” – powiedział Blinken. „Wszyscy w tych miastach wiedzieli, że mieszkają tam Żydzi. Wiedzieli, że pociągi odjeżdżają, pełne ludzi dzień po dniu… Większość wolała odwrócić wzrok, nie robić nic”.

Zobacz także: Wiceszef MSZ o oświadczeniu izraelskiego resortu spraw zagranicznych: jego treść nacechowana jest złą wolą

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Na artykuł portalu odpowiedział Instytut Pamięci Narodowej. „Polska jako kraj aliancki włożyła ogromny wysiłek w pokonanie Rzeszy Niemieckiej, kierowanej przez Adolfa Hitlera. Była pierwszym krajem świata, który zbrojnie przeciwstawił się agresji Niemiec” – pisze IPN.

„Poniosła za to ogromną cenę w czasie okupacji całego jej terytorium przez Niemcy. Ani przez jedną sekundę II wojny światowej nie brała udziału w żadnym przejawie niemieckiego ludobójstwa. Wręcz przeciwnie: Państwo Polskie po przeniesieniu władz na terytorium zachodnich aliantów kontynuowało walkę przeciw Rzeszy Niemieckiej, tworząc podziemną armię w kraju i walcząc po stronie aliantów o wolność nie tylko Polski, ale także Norwegii, Francji, Holandii, Belgii, Włoch. Społeczeństwo polskie (w tym miliony Żydów i miliony Polaków) było poddane akcji niemieckiego ludobójstwa. Drugą co do liczebności (po Żydach) grupą ofiar wymordowanych przez Niemców w obozach Auschwitz-Birkenau byli Polacy. Przypisywanie Polsce współudziału w tym ludobójstwie jest fałszowaniem historii, tuszowaniem zbrodni reżimu Hitlera oraz brutalnym poniewieraniem pamięci ofiar”.
Kresy.pl/
Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz