W niedzielę, 27 czerwca 2021 roku, w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury, po Mszy Świętej o godz. 11.00, odbędzie się wydarzenie historyczno-społeczno-kulturalne upamiętniające 78-rocznicę wysiedlenia mieszkańców miasta i gminy Tarnogród i 78-rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej  i na Lubelszczyźnie.

Wydarzenie upamiętniające 78-rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej i na Lubelszczyźnie połączone jest z gminnymi obchodami 78. rocznicy wysiedlenia mieszkańców miasta i gminy Tarnogród.

Uroczystość poprzedzi złożenie kwiatów i wieńców, które odbędzie się o godz. 10.45 przy pomniku na rynku w Tarnogrodzie. O godz. 11.00 w kościele parafialnym w Tarnogrodzie zostanie odprawiona uroczysta msza św. w intencji ofiar wysiedlenia z miasta i gminy Tarnogród oraz w intencji ofiar banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach.

Po mszy św. o godz. 12.30 w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury odbędzie się prelekcja prof. nadzw. dr. hab. Adama Kulczyckiego – wykładowcy akademickiego; działacza i publicysty kresowego na temat: „Wołyń’43: Walka o pamięć – walka Polskę”. Organizatorami wydarzenia historyczno – społeczno – kulturalnego w Tarnogrodzie są: Burmistrz Tarnogrodu, Tarnogrodzki Ośrodek Kultury oraz Tarnogrodzkie Towarzystwo Regionalne.

Jak poinformowała Renata Ćwik, dyrektor Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury, na wydarzenie składa się: złożenie kwiatów i wieńców przy pomniku na rynku w Tarnogrodzie, msza św., wernisaż wystawy „Niedokończone Msze Wołyńskie”, prelekcja prof. Adama Kulczyckiego oraz promocja książki „Nie zabijaj. Nacjonalizm i ludobójstwo na Kresach wobec Kościoła, etyki chrześcijańskiej i zasad humanizmu”.

Ponadto o godzinie 15.00 odbędzie się spotkanie z Anną Jączek, archeologiem pracującym na stanowiskach archeologicznych na terenach przy przebudowie drogi nr 835 oraz ze współpracującymi z nią eksploratorami. Podczas uroczystych obchodów na stoisku Tarnogrodzkiego Towarzystwa Regionalnego można będzie nabyć lokalne publikacje.

“Wystawa opowiadała o tragicznym wycinku historii Narodu Polskiego, o okrutnych, dramatycznych wydarzeniach, które rozegrały się na Wołyniu w 1943, a swój początek miały w drugą niedzielę lipca 1943 roku” – poinformował prof. nadzw. dr hab. Adam Kulczycki, inicjator przedsięwzięcia. “Ukraińska Powstańcza Armia zaatakowała katolickie świątynie, w których ginęli zgromadzeni w nich wierni i duchowni. Na wystawie przedstawiono sylwetki osób duchownych, które zginęły w tym tragicznym dniu i w kolejnych dniach mordów”.

Zobacz też: Rada obwodu lwowskiego szykuje ogłoszenie roku 2022 Rokiem UPA

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply