W przyszłym roku przypada fałszywa rocznica powstania tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii – zbrojnego ramienia Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów odpowiedzialnego za ludobójstwo Polaków. Politycy lwowskiej rady obwodowej szykują z tej okazji uchwałę ogłaszającą rok 2022 Rokiem Ukraińskiej Powstańczej Armii na ziemi lwowskiej.

Jak podaje portal Twoje Misto, w piątek propozycję ogłoszenia przyszłego roku Rokiem UPA na ziemi lwowskiej poparła komisja ds. kultury, polityki informacyjnej i promocji rady obwodu lwowskiego. Portal zacytował przewodniczącego komisji Swiatosława Szeremetę, który uważa, że “UPA odegrała znaczną rolę w walce narodowowyzwoleńczej” Ukraińców.

“Dlatego musimy na odpowiednim poziomie zorganizować w obwodzie obchody tej rocznicy. Ponadto proponujemy przygotowanie spektaklu przez jeden z teatrów Lwowszczyzny o historii i działalności Ukraińskiej Powstańczej Armii, o ich zwycięstwie i chwale” – powiedział Szeremeta.

Komisja przygotuje odpowiedni projekt uchwały w sprawie Roku UPA, który zostanie przedłożony radzie obwodu lwowskiego.

Z piątkowego wpisu Szeremety na Facebooku wynika, że przyszły rok miałby zostać również ogłoszony Rokiem Piotra Sahajdacznego.

Przypomnijmy, że podobną decyzję rada obwodu lwowskiego (odpowiednik polskiego sejmiku samorządowego) podjęła 5 lat temu ogłaszając rok 2017 Rokiem Ukraińskiej Powstańczej Armii i jej dowódcy Romana Szuchewycza. 2017 był także Rokiem UPA w obwodach wołyńskim i iwanofrankiwskim.

Według historiografii ukraińskich nacjonalistów UPA powstała 14 października 1942 roku, jednak nie ma na to żadnych dowodów.

Ukraińska Powstańcza Armia wraz z Organizacją Ukraińskich Nacjonalistów są odpowiedzialne za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

Swiatosław Szeremeta to ukraiński sekretarz rady ds. upamiętnień, skompromitowany m.in. udziałem w wydaniu zakazu prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych przez polski IPN na terenie Ukrainy. Jest on także deputowanym rady obwodu lwowskiego z ramienia Europejskiej Solidarności.

Kresy.pl / tvoemisto.tv

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply