Rada obwodu lwowskiego szykuje ogłoszenie roku 2022 Rokiem UPA

W przyszłym roku przypada fałszywa rocznica powstania tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii – zbrojnego ramienia Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów odpowiedzialnego za ludobójstwo Polaków. Politycy lwowskiej rady obwodowej szykują z tej okazji uchwałę ogłaszającą rok 2022 Rokiem Ukraińskiej Powstańczej Armii na ziemi lwowskiej.

Jak podaje portal Twoje Misto, w piątek propozycję ogłoszenia przyszłego roku Rokiem UPA na ziemi lwowskiej poparła komisja ds. kultury, polityki informacyjnej i promocji rady obwodu lwowskiego. Portal zacytował przewodniczącego komisji Swiatosława Szeremetę, który uważa, że „UPA odegrała znaczną rolę w walce narodowowyzwoleńczej” Ukraińców.

„Dlatego musimy na odpowiednim poziomie zorganizować w obwodzie obchody tej rocznicy. Ponadto proponujemy przygotowanie spektaklu przez jeden z teatrów Lwowszczyzny o historii i działalności Ukraińskiej Powstańczej Armii, o ich zwycięstwie i chwale” – powiedział Szeremeta.

Komisja przygotuje odpowiedni projekt uchwały w sprawie Roku UPA, który zostanie przedłożony radzie obwodu lwowskiego.

Z piątkowego wpisu Szeremety na Facebooku wynika, że przyszły rok miałby zostać również ogłoszony Rokiem Piotra Sahajdacznego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że podobną decyzję rada obwodu lwowskiego (odpowiednik polskiego sejmiku samorządowego) podjęła 5 lat temu ogłaszając rok 2017 Rokiem Ukraińskiej Powstańczej Armii i jej dowódcy Romana Szuchewycza. 2017 był także Rokiem UPA w obwodach wołyńskim i iwanofrankiwskim.

Według historiografii ukraińskich nacjonalistów UPA powstała 14 października 1942 roku, jednak nie ma na to żadnych dowodów.

Ukraińska Powstańcza Armia wraz z Organizacją Ukraińskich Nacjonalistów są odpowiedzialne za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

Swiatosław Szeremeta to ukraiński sekretarz rady ds. upamiętnień, skompromitowany m.in. udziałem w wydaniu zakazu prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych przez polski IPN na terenie Ukrainy. Jest on także deputowanym rady obwodu lwowskiego z ramienia Europejskiej Solidarności.

Kresy.pl / tvoemisto.tv

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz