Israel Gal, izraelski historyk otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej w 2012 roku od Bronisława Komorowskiego.

Izraelski historyk został odznaczony za wkład w promowanie pamięci i zwiększanie świadomości o polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Gal zwrócił przyznany Order Zasługi RP w proteście przeciw „demonicznej” polskiej ustawie o IPN – poinformował we wtorek portal największego izraelskiego tabloidu „Yedioth Ahronoth”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5360.41 PLN    (24.36%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Gal uważa, że ustawa o IPN jest próbą umniejszenia polskiej odpowiedzialności za udział w Holokauście. To hipokryzja i wypaczenie historii, coś, na co nie mogę się zgodzić – powiedział w rozmowie Yedioth Ahronoth izraelski historyk.

ZOBACZ TAKŻE: Michnik broni Grossa i atakuje nowelizację ustawy o IPN

Israel Gal, wszedł w posiadanie praw do wydania książki „Ludzie i zwierzęta”, opowiadającej historię Jana Żabińskiego i jego żony Antoniny, które uratowało około trzystu Żydów ukrywając ich na terenie warszawskiego zoo. W 2011 r. wydał hebrajski przekład książki.

Otrzymałem ten order od ówczesnego prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego za pośrednictwem polskiej ambasady – tłumaczył Gal. Pytany o przyczyny zwrotu izraelski historyj stwierdził, że zrobił to ponieważ nowy rząd w Polsce działa w całkowicie przeciwny sposób do rządu w 2012 roku, który był dużo bardziej liberalny.

Nie wolno nam zgodzić się na politykę obecnego rządu – stawianie w jasnym świetle polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, aby ukryć za nim wiele morderczych czynów przeciwko Żydom i grabieży mienia przez Polaków – stwierdził Israel Gal. Dodał, że spotkał się z zastępcą ambasadora RP. Powiedziałem mu, co myślę o tej hipokryzji i o wypaczeniu historii – stwierdził izraelski historyk, dodając, że zastępca ambasadora namawiał go, aby ponownie rozważył swoją decyzję. Odpowiedziałem mu, że czekam na wycofanie tego wrogiego i demonicznego ustawodawstwa – zaznaczył.

Dodałem również, że czekam aby zobaczyć badania i śledztwa prowadzone przez polskich i międzynarodowych badaczy, które ujawnią gorzką prawdę o mordowaniu Żydów przez Polaków, bez związku i zależności od nazistowskich zbrodniarzy – podkreślił Gal.

Kresy.pl / ynetnews.com

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. zefir
  zefir :

  Israel Gal otrzymałpolskie odznaczenie za wkład w promowanie pamięci i zwiększanie śwoadomości o polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.Teraz to odznaczenie zwraca,bo mu się ustawa o IPN nie podoba.Nowe elementy ustawy o IPN nie mają jednak nic wspólnego ze Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata,nic w tej materii nie zmieniają. Znaczy to,że Israel Gal zwrotem odznaczenia polskich Sprawiedliwych zwyczajnie olewa. Kto tu jest więc demoniczny,hipokrytyczny,wypaczającym historię? Logika wskazuje ,że jest nim sam Israel Gal.

  • lp
   lp :

   @jaro7 No nie! Sprawiedliwym medale się należą za ich ofiarę życia (przecież pomagając Żydom mieli z mocy niemieckiego prawa wyrok śmierci). Z kolei wielu Żydom lekką ręką rządy polskojęzyczne tzw. III RP rozdawały na lewo i prawo ordery i odznaczenia często hgw za co. Dlatego też owi lekko-obdarowani, lekce sobie ważą to co otrzymali.