Israel Gal, izraelski historyk otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej w 2012 roku od Bronisława Komorowskiego.

Izraelski historyk został odznaczony za wkład w promowanie pamięci i zwiększanie świadomości o polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Gal zwrócił przyznany Order Zasługi RP w proteście przeciw „demonicznej” polskiej ustawie o IPN – poinformował we wtorek portal największego izraelskiego tabloidu „Yedioth Ahronoth”.

Gal uważa, że ustawa o IPN jest próbą umniejszenia polskiej odpowiedzialności za udział w Holokauście. To hipokryzja i wypaczenie historii, coś, na co nie mogę się zgodzić – powiedział w rozmowie Yedioth Ahronoth izraelski historyk.

ZOBACZ TAKŻE: Michnik broni Grossa i atakuje nowelizację ustawy o IPN

Israel Gal, wszedł w posiadanie praw do wydania książki „Ludzie i zwierzęta”, opowiadającej historię Jana Żabińskiego i jego żony Antoniny, które uratowało około trzystu Żydów ukrywając ich na terenie warszawskiego zoo. W 2011 r. wydał hebrajski przekład książki.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Otrzymałem ten order od ówczesnego prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego za pośrednictwem polskiej ambasady – tłumaczył Gal. Pytany o przyczyny zwrotu izraelski historyj stwierdził, że zrobił to ponieważ nowy rząd w Polsce działa w całkowicie przeciwny sposób do rządu w 2012 roku, który był dużo bardziej liberalny.

Nie wolno nam zgodzić się na politykę obecnego rządu – stawianie w jasnym świetle polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, aby ukryć za nim wiele morderczych czynów przeciwko Żydom i grabieży mienia przez Polaków – stwierdził Israel Gal. Dodał, że spotkał się z zastępcą ambasadora RP. Powiedziałem mu, co myślę o tej hipokryzji i o wypaczeniu historii – stwierdził izraelski historyk, dodając, że zastępca ambasadora namawiał go, aby ponownie rozważył swoją decyzję. Odpowiedziałem mu, że czekam na wycofanie tego wrogiego i demonicznego ustawodawstwa – zaznaczył.

Dodałem również, że czekam aby zobaczyć badania i śledztwa prowadzone przez polskich i międzynarodowych badaczy, które ujawnią gorzką prawdę o mordowaniu Żydów przez Polaków, bez związku i zależności od nazistowskich zbrodniarzy – podkreślił Gal.

Kresy.pl / ynetnews.com

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  zefir :

  Israel Gal otrzymałpolskie odznaczenie za wkład w promowanie pamięci i zwiększanie śwoadomości o polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.Teraz to odznaczenie zwraca,bo mu się ustawa o IPN nie podoba.Nowe elementy ustawy o IPN nie mają jednak nic wspólnego ze Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata,nic w tej materii nie zmieniają. Znaczy to,że Israel Gal zwrotem odznaczenia polskich Sprawiedliwych zwyczajnie olewa. Kto tu jest więc demoniczny,hipokrytyczny,wypaczającym historię? Logika wskazuje ,że jest nim sam Israel Gal.

  • Avatar
   lp :

   @jaro7 No nie! Sprawiedliwym medale się należą za ich ofiarę życia (przecież pomagając Żydom mieli z mocy niemieckiego prawa wyrok śmierci). Z kolei wielu Żydom lekką ręką rządy polskojęzyczne tzw. III RP rozdawały na lewo i prawo ordery i odznaczenia często hgw za co. Dlatego też owi lekko-obdarowani, lekce sobie ważą to co otrzymali.