Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie wydał w poniedziałek Europejski Nakaz Aresztowania wobec Stefana Michnika. Ten były stalinowski sędzia jest podejrzany o popełnienie 93 przestępstw. – informuje Polska Agencja Prasowa powołując się na IPN.

Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) wydano na wniosek prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie, czyli pionu śledczego IPN. Stefan Michnik jest podejrzany o popełnienie dziewięćdziesięciu trzech przestępstw stanowiących zbrodnie komunistyczne i wyczerpujących znamiona zbrodni przeciwko ludzkości. Miał ich dokonać w latach 1952-1953 jako sędzia Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie wydając bezprawne wyroki śmierci, orzekając kary długoletniego więzienia a także wydając postanowienia o tymczasowym aresztowaniu osób działających na rzecz niepodległości Polski.

Jak podawaliśmy, we wrześniu br. Wojskowy Sąd Garnizonowy wydał decyzję tymczasowym aresztowaniu Stefana Michnika. Jest to wynik pracy śledczych IPN, którzy zgromadzili nowy materiał dowodowy pozwalający na postawienie Michnikowi nowych zarzutów.

Teraz ENA zostanie przekazany władzom Szwecji. Zdaniem IPN może on być podstawą do wydania byłego sędziego stronie polskiej.

Jak podaje PAP, wśród ofiar przestępstw sądowych zarzucanych Michnikowi byli przedwojenni zawodowi oficerowie Wojska Polskiego, żołnierze AK, działacze organizacji konspiracyjnych a także harcerze, księża katoliccy i siostry zakonne.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że w lutym br. szwedzki sąd odmówił wydania Polsce mieszkającego w Szwecji Stefana Michnika uznając, że zarzucane mu wówczas zbrodnie przedawniły się. Pion śledczy IPN przygotował nową argumentację prawną na wypadek, gdyby sądy w Szwecji próbowały po raz kolejny zasłaniać się rzekomym przedawnieniem zbrodni Michnika. Zdaniem szefa pionu śledczego IPN prok. Pozorskiego czyny zarzucane Stefanowi Michnikowi były zakazane przez prawo krajowe i międzynarodowe w czasie, gdy były popełniane. Pozorski wskazywał przy tym m.in. na art. VI pkt. c Karty Międzynarodowego Trybunału Wojskowego, stanowiącej załącznik do porozumienia międzynarodowego w przedmiocie ścigania i karania głównych przestępstw Osi Europejskiej, uchwalonej w 1945 r. w Londynie. Jako że stanowią one zbrodnie przeciwko ludzkości, nie uległy przedawnieniu – uważa IPN.

Kresy.pl / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz