Rosyjskie myśliwce zostały w piątek przechwycone nad Morzem Bałtyckim przez belgijskie F-16. Siły Powietrzne Belgii opublikowały nagranie z zajścia.

W piątek dwa belgijskie myśliwce F-16 wystartowały, w celu przechwycenia Rosjan kierujących się w stronę amerykańskiego niszczyciela USS Donald Cook, który patroluje Morze Bałtyckie u wybrzeży Litwy – podała Polska Agencja Prasowa (PAP) powołując się na “Het Laatste Nieuws”. Nagranie z zajścia zostało opublikowane przez lotnictwo wojskowe Belgii.

Zobacz także: Incydent z udziałem samolotu rosyjskiego ministra obrony i myśliwca NATO nad Bałtykiem [+Video]

Aktualnie Belgowie odpowiadają, w ramach misji Baltic Air Policing NATO, za nadzór nad bałtycką przestrzenią powietrzną.

PAP podaje, że Baltic Air Policing jest misją NATO, w ramach której przestrzeń powietrzna nad Bałtykiem jest patrolowana przez myśliwce państw członkowskich. Od momentu przystąpienia państw bałtyckich do NATO (marzec 2004), bałtycka przestrzeń powietrzna była monitorowana przez siły innych państw członkowskich z baz lotniczych w Szawlach (Litwa) i Amari (Estonia).

Belgia zarządza Baltic Air Policing od 1 września 2019 roku. Do tej pory siły powietrzne tego kraju wykonały 67 lotów w celu przechwycenia rosyjskich maszyn

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Rosyjskie myśliwce przechwyciły amerykańskie B-25 nad Bałtykiem i Morzem Czarnym

Wcześniej dochodziło już do incydentów z udziałem okrętu USS Donald Cook oraz rosyjskich jednostek. W 2016 roku kilka rosyjskich samolotów krążyło nad okrętem przez dość długi czas. Przelatywały nad nim na wyjątkowo małej wysokości. W pobliżu okrętu pojawił się także śmigłowiec rosyjski. Wówczas całe zajście zostało nagrane przez Amerykanów.

pap / fakty.interia.pl / kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply