Premier Finlandii Sanna Marin zadeklarowała, że we współpracy z sojusznikami może rozważyć przekazanie Ukrainie zaplanowanych do wycofania starych myśliwców F/A-18 Hornet.

Fiński portal Yle, na który powołują się ukraińskie media, opublikował wypowiedź premier Finlandii, Sanny Marin. Powiedziała, że jej rząd wspólnie z innymi sojusznikami, może rozważyć dostarczenie Ukrainie myśliwców F/A-18 Hornet, która Finlandia zamierza wycofać ze służby i zastąpić nowoczesnymi F-35.

„Myślę, że moglibyśmy przedyskutować myśliwce Hornet – czy byłoby możliwe zaoferować je Ukrainie, jakie przygotowania są do tego potrzebne” – powiedziała Marin.

Zaznaczyła, że jak na razie wszelkie rozmowy dotyczące myśliwców są na początkowym etapie. Jej zdaniem, w tym temacie potrzebna będzie szeroka współpraca między zachodnimi sojusznikami.

Obecnie, fińskie siły powietrzne posiadają w służbie 62 maszyny F/A-18 Hornet. Finlandia zamówiła 64 amerykańskie nowoczesne myśliwce F-35, żeby je zastąpić. Mają zostać dostarczone do 2026 roku. Wycofanie ze służby przestarzałych Hornetów jest planowane w 2025 roku, gdy do służby wejdą pierwsze F-35. Warunkiem jest wyszkolenie do tego czasu pilotów w USA. Całościowa wymiana F/A-18 na F-35 a zostać przeprowadzona w latach 2028-2030.

Przeczytaj: Premier Łotwy: Myśliwce dla Ukrainy to tylko kwestia czasu

Czytaj również: Minister obrony Słowacji chce wspólnie z Polską przekazać myśliwce MiG-29 na Ukrainę

Jak pisaliśmy, w rozmowie z CNN prezydent Andrzej Duda przekonywał, że szkolenie ukraińskich pilotów do obsługi myśliwców F-16 jest „konieczne”. Prezydent uważa, że siły zbrojne Ukrainy będą chciały „dorównać standardowi NATO” i dlatego będą chciały używać tych samolotów.

Rozmowa dotyczyła również kwestii potencjalnego przekazania Ukrainie polskich, poradzieckich myśliwców MiG-29. Prezydent powiedział, że strona polska jest do tego gotowa. Uważa, że powinno się to odbyć w ramach międzynarodowej koalicji.

Przypomnijmy, że w ubiegłym miesiącu podobną deklarację złożył premier Mateusz Morawiecki. Powiedział, że Polska jest gotowa wesprzeć Ukrainę swoimi myśliwcami MiG, ale tylko wtedy, gdy powstanie szersza koalicja ze Stanami Zjednoczonymi na czele.

Yle / mil.in.ua / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Poznaniak74
    Poznaniak74 :

    Cytat „Fińscy parlamentarzyści krytykują zapowiedź premier w sprawie myśliwców Hornet dla Ukrainy…Zgodnie z fińską konstytucją prezydent republiki prowadzi politykę zagraniczną Finlandii we współpracy z rządem. W praktyce decyzje w zakresie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa podejmuje Rządowa Komisja Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa, która spotyka się z Prezydentem…„Jednostronna deklaracja premier w sprawie darowizn broni jest niepokojąca, zwłaszcza biorąc pod uwagę planowane powołanie na początku tego roku odrębnego doradcy premiera ds. w tym globalnym klimacie” – powiedział [parlamentarzysta z „Partii Finów”] Ronkainen…Nie jest jasne, dlaczego premier Marin ogłosiła przekazanie Ukrainie myśliwców Hornet bez konsultacji z innymi członkami rządu lub ekspertami ds. obrony. Niektórzy spekulowali, że to brak doświadczenia w polityce zagranicznej i bezpieczeństwa mógł odegrać rolę w jej procesie decyzyjnym. Marin została premierem Finlandii w 2019 roku, co czyni ją najmłodszą ówczesną premier na świecie’;
    https://www.helsinkitimes.fi/finland/finland-news/politics/23123-finnish-mps-criticize-prime-minister-s-announcement-on-hornet-fighter-jets-in-ukraine.html