Duda: Szkolenie Ukraińców na F-16 jest konieczne

Szkolenie ukraińskich pilotów do obsługi myśliwców F-16 jest „konieczne” – powiedział prezydent Polski Andrzej Duda w rozmowie z CNN.

W środowej rozmowie z CNN, prezydent Andrzej Duda przekonywał, że szkolenie ukraińskich pilotów do obsługi myśliwców F-16 jest „konieczne”. Prezydent uważa, że siły zbrojne Ukrainy będą chciały „dorównać standardowi NATO” i dlatego będą chciały używać myśliwców F-16.

Duda przebywa w Abu Zabi, aby “ostrzec przywódców Emiratów przed rosyjską propagandą i opowiedzieć, jak wygląda sytuacja na Ukrainie z bardzo bliskiej perspektywy”. “Przekonuję ich, żeby byli bardzo wrażliwi na rosyjską propagandę” – mówił Duda o swoich spotkaniach z przywódcami Emiratów.

Jak informowaliśmy, w skutkach agresji Rosji na Ukrainę oraz pomocy rozwojowej rozmawiał w poniedziałek Prezydent RP Andrzej Duda z Premierem Mozambiku Adriano Maleiane na marginesie V Konferencji ONZ w sprawie państw najsłabiej rozwiniętych, którą zorganizowano w stolicy Kataru.

“Rozmowa w ogromnej części dotyczyła sytuacji na Ukrainie” – powiedział Andrzej Duda po spotkaniu. Dodał, że na temat niczym niesprowokowanej napaści Rosji na Ukrainę jest bardzo wiele kłamliwej propagandy w Afryce, ale też w Organizacji Narodów Zjednoczonych, bo „pod tym względem Rosjanie są niestety bardzo sprawni”.

“Mówiłem, że to rosyjski imperializm pokazuje swoją twarz, imperializm, który jest swoistym neokolonializmem, dąży do podporządkowania ukraińskiego narodu i ogromnych zasobów naturalnych. Mówiłem, że rosyjski imperializm musi zostać zatrzymany, bo nie może być miejsca na coś takiego w XXI wieku” – zaznaczył Andrzej Duda.

Z kolei rozmowy Dudy z premierem Republiki Rwandy Edouardem Ngirente zdominowały rozmowy o relacjach dwustronnych, współpracy gospodarczej w dziedzinie rolnictwa oraz o walce z rosyjską dezinformacją.

Przypomnijmy, że prezydent Andrzej Duda na antenie RMF FM powiedział, że Polska chce być wśród państw komitetu sterującego do spraw pomocy Ukrainie. Trudno sobie wyobrazić odbudowę Ukrainy po wojnie bez Polski .

“My byśmy chcieli być wśród tej grupy państw, które są w ramach komitetu sterującego do spraw pomocy Ukrainie, mimo że oczywiście nie jesteśmy w G7” – powiedział prezydent i dodał, że “chcielibyśmy tam być z racji swojego położenia i z racji swojej bardzo ważnej roli we wspieraniu Ukrainy w obronie przed rosyjską agresją”.

“Trudno sobie wyobrazić odbudowę Ukrainy po wojnie bez Polski” – podkreślił Andrzej Duda.

Kresy.pl/CNN

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply