Unijna misja szkoleniowa dla Ukrainy do końca marca wyszkoli 11 tysięcy żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy. Do końca roku liczba wyszkolonych specjalistów wojskowych sięgnie 30 tysięcy.

Josep Borrell w Sztokholmie na konferencji prasowej po nieformalnym spotkaniu ministrów obrony państw członkowskich UE poinformował, że unijna misja szkoleniowa dla Ukrainy do końca marca wyszkoli 11 tysięcy żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy. Do końca roku liczba wyszkolonych specjalistów wojskowych sięgnie 30 tysięcy.

„Do końca tego miesiąca nasza Wojskowa Misja Pomocnicza zakończy szkolenie ponad 11 tysięcy ukraińskich żołnierzy. Do końca roku takie szkolenie przejdzie 30 tys. żołnierzy. Wszystkie państwa członkowskie wyraziły zadowolenie z wyników osiągniętych w ramach tej misji szkoleniowej i zobowiązały się do dalszych działań” – powiedział Borrell.

Podkreślił, że takie szkolenie ma szczególne znaczenie w momencie, gdy na Ukrainę zaczynają napływać czołgi i inny sprzęt, a to wymaga odpowiedniego przeszkolenia ukraińskich załóg.

„Chodzi nie tylko o indywidualne wyszkolenie załóg każdego takiego czołgu, ale o to, by mogły razem walczyć. Będzie to wymagało dużo pracy od naszej misji szkoleniowej, jest już bardzo zajęta. Taka misja szkoleniowa jest wyraźnym dowodem naszego niezłomnego zaangażowania wsparcia dla Ukrainy. To jest kluczowe przesłanie, które chciałbym przekazać opinii publicznej po tym spotkaniu” – powiedział przedstawiciel UE.

Zaznaczył, że dzisiejsze spotkanie europejskich ministrów obrony było w całości poświęcone Ukrainie. „Mieliśmy spotkanie z ministrem obrony Ukrainy Reznikowem, który poinformował nas o aktualnej sytuacji wojskowej na miejscu i wyjaśnił charakter potrzeb wojskowych Ukrainy. Po wysłuchaniu ministra Reznikowa wiemy, że nadchodzące tygodnie i miesiące, ale głównie tygodnie, będą krytyczne, ponieważ sytuacja wojskowa pozostaje bardzo trudna, zwłaszcza w Bachmucie, gdzie trwają zacięte walki” – powiedział Borrell.

W środę w Sztokholmie spotkali się ministrowie obrony państw UE. Towarzyszył im sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, ale też przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell. I to właśnie ten drugi ogłosił wstępne porozumienie jakie zostało zawarte na szczeblu ministerialnym.

“Muszę poinformować, że, na podstawie naszej wymiany poglądów, można uznać, iż wyłania się ogólne porozumienie. Jednak nadal istnieją nierozwiązane kwestie. Wszystko to będzie wymagało szczegółowego omówienia. Wszyscy zgadzają się co do pilnej potrzeby pójścia naprzód. Wszyscy zgadzają się co do celu, jakim jest jak najszybsze udzielenie Ukrainie wszelkiego możliwego wsparcia” – słowa Borrella zacytowała agencja informacyjna Interfax.

Unijny dyplomata wezwał do tego, by “przyspieszyć terminy dostaw, zmniejszyć ich cenę, i zwiększyć objętość”.

Ujawnił on również, że na spotkaniu dyskutowano o “trzech kierunkach” wsparcia Ukrainy amunicją, które powinny być realizowane jednocześnie. Jego propozycja zakłada sfinansowanie z Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju zwrotu kosztów amunicji, która zostanie pilnie dostarczona do Kijowa z istniejących zapasów sił zbrojnych poszczególnych państw UE lub w ramach już złożonych zamówień. Zrefundowana ma być zostać w ten sposób zarówno amunicja standardu NATO jak amunicja wyprodukowana w ramach systemu zbrojeń dawnego Układu Warszawskiego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W ramach drugiego “kierunku” Borrell zaproponował konsolidację nowych zamówień z państw członkowskich na amunicję dla uzupełnienia wyczerpanych rezerw i dalszej pomocy dla Ukrainy. Jego zdaniem pomoże to obniżyć ceny produktów przemysłu zbrojeniowego i skrócić czas dostaw. Na wsparcie tego projektu zaproponował przeznaczenie kolejnego miliarda euro za pośrednictwem Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju.

Po trzecie jednak eurokraci uważają za konieczne zwiększenie mocy wytwórczych przemysłu obronnego państw członkowskich, tak aby mógł on zaspokajać potrzeby nie tylko sił zbrojnych państw członkowskich, ale i Ukrainy.

Borrell oczekuje, że przy wsparciu szwedzkiej prezydencji, Bruksela będzie w stanie doprowadzić prace nad tym pakietem do końca wraz z krajami UE do 20 marca, kiedy to Rada UE z udziałem ministrów spraw zagranicznych i obrony podejmie oficjalną decyzję w tej sprawie.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply