Patrol Straży Granicznej został zaatakowany w poniedziałek przez grupę mężczyzn znajdujących się po białoruskiej stronie granicy.

Jak poinformowała Straż Graniczna, w poniedziałek służby patrolujące granicę polsko-białoruską zostały obrzucane przedmiotami przez imigrantów znajdujących się na Białorusi.

“Cudzoziemcy byli niezadowoleni, że granica Polski jest ochraniana. Rzucali kamieniami i gałęziami. W strefie przy granicy znaleźli się za zgodą służb białoruskich” – czytamy w komunikacie.

Przypomnijmy, że jak poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej, por. Anna Michalska, w komendzie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie ruszyły prace nad Centrum Nadzoru, do którego będą docierały sygnały z zapory elektronicznej na granicy z Rosją.

We wtorek zapowiedziała też, że jeszcze tym tygodniu zaczną się przygotowania do prac na granicy. Wykonawca zapory, polska firma Telbud, zacznie zwozić na miejsce budowy, wzdłuż granicy z obwodem kaliningradzkim, materiały potrzebne do instalacji. Prace budowlane i konstrukcyjne na granicy mają ruszyć w pierwszej połowie kwietnia.

Jak podano, zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników ruchu, zabezpieczy 199 kilometrów długości granicy Polski i Rosji. Swoim zasięgiem obejmie całą lądową granicę między obu państwami, z wyjątkiem odcinka Mierzei Wiślanej. Tam już już od kilku lat granicę chronią urządzenia elektroniczne.

Tymczasowa zapora na granicy z Rosją jest budowana na wniosek Straży Granicznej od początku listopada. Jest złożona z trzech rzędów drutu ostrzowego rozpinanych na słupach wbijanych w ziemię. Siatka ochronna dla zwierząt jest rozpinana przed siatką dla zwierząt.

Latem ub. roku pisaliśmy, że pierwotnie zakładano, że budowa bariery ruszy jeszcze przed końcem 2022 roku. Na początku grudnia rzecznik Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Mirosława Aleksandrowicz przekazała, że „zapora jest w dalszym ciągu budowana na trzech odcinkach: w okolicach Dubeninek, Gołdapi i na terenie podległym placówce straży granicznej w Górowie Iławeckim”. Podkreśliła, że w niektórych miejscach budowana jest także siatka ochronna dla zwierząt.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply