Władze Mołdawii i Ukrainy uzgodniły już organizację połączenie kolejowego dwóch krajów. Jego techniczne stworzenie zainicjowano po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na to drugie państwo.
Jak podał w czwartek portal Ukraińska Prawda Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Mołdawii i Ukrainy oraz służby celne tych państw podpisały protokół o organizacji wspólnej kontroli na kolejowym prześciu granicznym Augustowskie-1 – Basarabeasca. Według portalu celnicy mają rozpocząć wspólne kontrolę już w ciągu najbliższych dni, co oznacza rychłe uruchomienie połączenia, które przygotowywano technicznie do działania już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę 24 lutego zeszłego roku.
Szef Państwowej Służby Pogranicznej Ukrainy Sehij Dejneko powiedział, że protokół pogłębi współpracę między służbami dwóch sąsiadujących państw oraz zaktywizuje handel między ich gospodarkami.
“Widzimy w tym duże możliwości dla rozwoju naszego potencjału eksportowego i możliwości tranzytowych Mołdawii, tak więc w przyszłości, po naszym zwycięstwie, będzie to sprzyjać eksportowi moławskich przedsiębiorstw na rynki zagraniczne z użyciem logistyki portów aglomeracji Odessy. To będzie w przyszłości także, z punktu widzenia biznesu, kontekstem dla wzrostu inwestycji” – skomentował pełniący obowiązki Państwowej Służby Celnej Ukrainy Serhij Zwiagincew.
Nowa linia kolejowa ma zrekompensować utrudnienia transportowe spowodowane przez rosyjskie ataki na most przez liman Dniestru w obwodzie odeskim, przez który obywał się niegdyś ruch kolejowy do i z Mołdawii.
W początkowej fazie rosyjskiej inwazji na pełną skalę, Rosjanie zablokowali Morze Czarnę dla ukraińskiego eksportu. Kijów rozpoczął wówczas gorączkowe wysiłki na rzecz zapewnienia sobie innych szlaków, którymi mógłby realizować swój eksport. Wśród nich pojawiła się także kwestia wykorzystania także portów Rumunii i Bułgarii, na drodze do których stoi Mołdawia.
Od lipca eksport ukraińskiego zboża z ukraińskich portów został jednak odblokowany na mocy pakietu umów tak zwanej Czarnomorskiego Inicjatywy Zbożowej podspisanych przez Rosję, Ukrainę, Turcję i ONZ.
eurointegration.com.ua/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!